مراقبت از آجر نمای ساختمان

راهنمای مراقبت از آجر نمای ساختمان

در طول تاریخ پایه و اساس طیف وسیعی از فضای زندگی ما آجرها بوده اند. از دیوارهای اصلی خانه گرفته تا بخشهایی که بعنوان نما و تزیین بکار می روند. در هر بنایی در فضاهای مختلف از آجرها استفاده می شود. و همواره به دلیل جنبه های اقتصادی، زیبایی و تنوع در رنگ و بافت و یا دوام و استحکام آنها، استفاده از آجر در سراسر جهان مشاهده می شود.

ولیکن با وجود تمام محاسن آجر و استفاده گسترده آن، اما آجر چالشی برای معماران و سازندگان است. در برابر رطوبت، باد، نور خورشید، اثرات قالب و گذشت زمان به تدریج ویژگی های کاربردی و زیبایی آنها از بین می برد. اما نگران نباشید. در این مقاله نکاتی در مورد بهترین روشهای مراقبت از آجر نمای ساختمان را به شما خواهیم داد.

ویژگی های آجر

مهمترین گام، بررسی ویژگی های آجر و نوع کاربرد آنها می باشد.

  • آجر هایی که رنگ های روشن تر دارند و سطح آنها زبرتر می باشد، بیشتر و سریعتر جذب آلودگی خواهد داشت.
  • یکی دیگر از عوامل کلیدی جهت قرار گیری دیوارها در معرض عناصر مختلف می باشد.
  • فضایی که آجر استفاده می شود بسیار مهم است. آجرهایی که در نمای ساختمان هستند در معرض نور خورشید، باد و باران هستند و برای حفظ آنها باید مراقبتهای ویژه ای را اعمال کرد. ولی برای آجر نمای دکوراسیون داخلی به این صورت نمی باشد.

بررسی سالانه آجر نمای ساختمان

آجر نمای ساختمان

بازرسی سالانه ساختار آجری، یک امر ضروری است. حداقل سالی یک بار باید ظاهر و عملکرد آجر را مورد بررسی قرار دهید.

  • یکی از راه‌های بررسی آجر، پاشیدن آب با فشار زیاد به سطح آجری می باشد. اینگونه نقاط ضعیف در ملات، که منجر به نشتی و بسیاری مسائل دیگر می شود، شناسایی می گردد.
  • تمیز کردن سطح آجر ها، برای جلوگیری از بروز مشکلات آتی، امری ضروری است.

بالا رفتن گیاهانی مانند پیچک از دیوار، فضایی زیبا و دلنشین ایجاد می کنند اما عدم کنترل آنها می تواند باعث خراب شدن زودرس آجر نمای ساختمان شود. شما می توانید با هرس منظم گیاهان و تمیز کردن آجر از این امر جلوگیری کنید. در مجموع، نظافت دوره ای آجر نمای ساختمان، یک فرآیند ساده و اقتصادی است.

  • یک راه آسان برای از بین بردن کپک و سفیدک روی آجر ها؛ استفاده از یک برس موی سخت و مخلوطی از سفید کننده و آب و کشیدن آن روی سطح در یک حرکت افقی است. ( استفاده از وسایل حفاظتی مانند دستکش، ماسک و عینک ایمنی را فراموش نکنید.) اگر سطح آجر نمای ساختمان بسیار کثیف است، می توانید از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید که با توجه به مشخصات محصول می توانند در آب رقیق شوند. در نهایت، همیشه به یاد داشته باشید که هنگام شستشو، سطح را با فشار آب شستشو دهید.
  • در صورت مشاهده هرگونه خرابی در قسمتی از ملات، باید پس از تمیز کردن کامل تمام دیوار، با احتیاط آن را جدا کرد تا سطح آن آستر و نو شود. و سپس ملات را می توان اعمال کرد.
آجر نمای ساختمان

مراقبت با مواد محافظ آجر

  • فراتر از تمیز کردن و ترمیم، طیف گسترده ای از محصولات برای محافظت در برابر رطوبت وجود دارد. که همه آنها یک مانع نفوذ ناپذیر را به روی سطح آجر ایجاد می کنند.

نوع این محصولات به آب و هوای هر منطقه بستگی دارد. برخی از این مواد از تهویه مناسب دیوارها جلوگیری می کنند. در واقع رطوبت در داخل آجرها حبس می شود و در گذر زمان، مجموعه ای از مشکلات برای بنا ایجاد می گردد. بنابراین بسیار ضروریست که ویژگی های خاص این مواد را بدانید. و با توجه به شرایط آن را انتخاب کنید. به عنوان مثال، مدت زمان لازم برای استفاده از محصول و خشک شدن آن، ابزار مورد نیاز برای استفاده و تجهیزات محافظ لازم را حتما در نظر بگیرید.

در انتها باید در نظر داشته باشید که، همیشه باید ویژگی های خاص هر بنا اعم از موقعیت جغرافیایی، جهت جغرافیایی ساختمان، شرایط آب و هوایی منطقه، تعداد طبقات و … را در نظر بگیرید و اقدامات محافظتی برای نمای آجری ساختمان را با راهنمایی یک معمار یا متخصص انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید آجر نما از کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین با دفتر مرکزی کارخانه در اصفهان و یا نمایندگی های فروش در تهران و کیش تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *