نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن

آجر کوچکترین واحد ساختمانی است. که با گذر زمان پیشرفت های بسیار زیادی داشته است. با بررسی تمدنها مشخص شده، در صنعت ساختمان سازی همواره مصالح و مواد سازگار با محیط زیست از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. محبوبیت نمای آجری ساختمان، قرنهاست که قدمت دارد. از گذشته های بسیار دور، که از خاک نرم آجرهایی برای ساخت و تزیین بنا، تهیه می کردند، تا امروز که با نسل جدید انواع آجر شاهد نمای آجری مدرن در همه دنیا هستیم.

نمای آجری قدیمی

رایج ترین انواع آجر همان آجر سفالی است که با گل نرم ساخته می شود و پس از پخت مستحکم می گردد. و در اکثر بناهای قدیمی دیده می شود. باستان شناسان سرچشمه آجر را از خاورمیانه، آسیای جنوبی و اروپا می دانند زیرا پایه و اساس ساختمان های باستانی این مناطق از انواع آجر سفالی و سرامیکی می باشد. بارزترین نمونه موجود، دره سند پاکستان می باشد که از آجر های سرامیکی است. پس از انقلاب صنعتی آجر های سفالی در سراسر جهان به عنوان عنصر اصلی در ساخت و ساز تبدیل گشت.

نمای آجری

در برخی از ساختمانها آجر به عنوان سازه بنا می باشد و در برخی دیگر به عنوان نمای ساختمان بکار می رود. اما امروزه آجر نما به سبک های قدیمی بکار نمی رود و برای اجرای نمای ساختمان، سبکهای مدرن طراحی، اجرا می گردد و بناهای بسیار زیبایی با انواع آجر نما خلق می گردد.

از آنجا که امروزه انواع آجر نما با رنگها و ابعاد متنوع تولید می گردد. امکان تلفیق آجر نما با متریالهای دیگر نیز فراهم شد. و این امر بر جذابیت طراحی نمای ساختمان می افزاید.

علاوه بر آن نمای آجری مدرن نسبت به دیگر متریالهای سنگ و شیشه نیاز کمتری به نظافت دارد و از لحاظ قیمت و دوام بسیار به صرفه تر می باشد. همه ی این عوامل، سبب محبوبیت بیش از پیش نمای آجر گشت.

نمای آجری جدید

وقتی صحبت از نمای آجری می شود، در ذهن ما نمایی با آجر های زرد، قهوه ای و رنگهای گرم شکل می گیرد. ولی با تولید نسل جدید انواع آجر نما ، شاهد فصلی نو از پروژه های ساختمانی با طراحی های مدرن، هستیم که در ذیل برخی از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

تلفیق آجر نما و ترمووود

تصویر زیر ساختمانی مسکونی در شهر اصفهان می باشد. از آنجا که این ساختمان در منطقه ای نزدیک به میدان نقش جهان است، ارتفاع مجاز آن حداکثر 9 متر می باشد. نمای این ساختمان از آجر نسوز سفید می باشد. ترکیب آجر نما نسوز سفید با ترمووود موجود در بخشهای تراس، پنجره، درب ورودی و پارکینگ، نمای آجری مدرن و زیبایی را خلق کرد.

نمای آجر نسوز سفید

ساختمان با آجر نمای قرمز

این ساختمان تجاری-مسکونی در تهران می باشد. نمای ساختمان کوهان سرام و بخشهایی از دکوراسیون داخلی آن از آجر نمای قرمز می باشد. به همین دلیل در میان دیگر ساختمانها بسیار متمایز است. شایان ذکر است، که آجر نمای این ساختمان قابل بازیافت می باشد.

در نمای این ساختمان، پنل های آجری حفره دار، فرم های فلزی پنجره ها را پوشش می دهد. این پنل های آجری متحرک بوده و افراد داخل ساختمان قادر به کنترل ورود نور طبیعی به ساختمان را خواهند داشت.

نمای آجری مدرن

نمای آجری همراه با صفحه های فلزی

مجتمع تجاری ناهید، ساختمانی 6 طبقه، در یکی از مناطق بسیار متراکم تهران است. نمای این ساختمان در عین سادگی بسیار شیک می باشد. طراحی نمای این ساختمان از آجر نما شاموتی با صفحه های فلزی متحرک سفید رنگ است. زاویه آجر نما ها و شبکه های موجود، سبب ایجاد سایه روشنهای زیبایی را در نمای کلی ساختمان گشت.

نمای آجری مدرن

ساختمان دوبلکس

در انتها ساختمان دوبلکس زیبایی در محلات را می بینیم. نمای آجری مدرن این ساختمان سبب تمایز و چشمنوازی این بنای 180 متری گشت.

نمای آجری مدرن

در کارخانه شهرزاد ایران زمین انواع آجر با بهترین کیفیت تولید می گردد. و امکان کاربرد آنها با انواع متریال دیگر می باشد. از این رو در اقصی نقاط ایران شاهد انواع نمای ساختمان در طرح های بسیار متنوع با آجر نما هستیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *