نمای آجری ساختمان

نمای آجری ساختمان و محبوبیت آن در گذر زمان

اصطلاح آجر معمولا مترادف با بلوک های سفالی رایج بکار می رود. اما آجر کوچکترین واحد ساختمانی است و معیاری برای تمام بخشها محسوب می گردد. آجر عنصری است که همه جا را فرا گرفته و یقینا فراتر از این تعریف ساده می باشد. با بررسی تمدنها مشخص شده، محبوبیت نمای آجری ساختمان ، قرنهاست که قدمت دارد. در مناطقی که استفاده از چوب درختان بلند و برگ های بسیار بزرگ وجود نداشته، از خاک نرم آجرهایی تهیه می کردند.

انواع آجر

آجر سفالی

رایج ترین انواع آجر امروزی هم همان آجر سفالی است که با گل نرم ساخته می شود و پس از پخت مستحکم می گردد.

پایه و اساس ساختمان های باستانی دره سند پاکستان، آجر های سرامیکی بوده از این رو سرچشمه این آجر از خاورمیانه، آسیای جنوبی و اروپا معرفی گشته است. پس از انقلاب صنعتی آجر های سفالی در سراسر جهان به عنوان عنصر اصلی در ساخت و ساز تبدیل گشت.

این نوع آجر از یک ماده طبیعی از خاک رس ساخته می شود و سپس در کوره پخته می شود. رنگ این آجر ها به محل تولید آن بستگی دارد و در انواع توپر، تو خالی و نازک می باشد. آجر سفالی در ساخت استفاده می شود. و امروزه کاربرد چندانی در نما ندارد.

نمای آجری ساختمان

آجر اکولوژیکی

در صنعت ساختمان سازی همواره مصالح و مواد سازگار با محیط زیست از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. مانند آجر اکولوژیکی که به عنوان آجر های مدولار شناخته شده اند. این نوع آجر از مخلوط سیمان و خاک وآب تهیه می شود و فشرده سازی آن با پرس دستی یا هیدرولیک انجام می گردد. آجر اکولوژیکی نسبت به دیگر انواع آجر کارایی بیشتر را در کنار آلودگی کمتر دارد.
علاوه بر مواد و روش تولید انواع آجر، کاربرد آجر در ساختمان نیز آیتمی بسیار مهم می باشد.
در برخی از ساختمانها آجر به عنوان سازه بنا می باشد و در برخی دیگر به عنوان نمای آجری ساختمان بکار می رود.
در این نمونه آجر فقط به عنوان عنصری برای محوطه سازی بکار رفته .نه به عنوان سازه نه به عنوان روکش و نمای ساختمان. این خصیصه منحصر بفرد آجر می باشد که در هر شرایطی، کاربری و مفید می باشد.

انواع آجرنمای آجری با آجر های اکسپوز(تزئینی)

آجر های اکسپوز (تزیینی )به عنوان نمای آجری ساختمان تنها با لایه ای نازک مواد دافع آب، رزین، اکریلیک یا درزگیر بکار می روند. در برخی از بناها نمای آجری، جلوه ای منحصر بفرد ایجاد کرده و این امر مزید بر دیگر دلایل استفاده از آجر گشته است تا جاییکه نماهای آجری خلاقانه توانسته اند، جایگاه پنل های شیشه ای را تصاحب کرده و محبوبیت بیشتری در میان معماران و طراحان بدست آورند.
صرف نظر از نوع آجر، مهمترین ویژگی این عنصر ادغام شدن آن با دیگر مصالح ساختمانی می باشد. آجر در انواع رنگها، سایز ها و با انواع کاربری وجود دارد و طراحان می توانند در هر نقطه از ساختمان با هر متریال دیگری آن را ادغام نمایند و هر بار طرحی نو با آجر ها خلق نمایند . این مزیت اولویت انتخاب آجر به عنوان عنصر اصلی در ساختمان را مسجل می نماید.

نمونه محصولات کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *