مراحل تولید آجر نسوز

مراحل تولید آجر نسوز

در گذشته تمام مراحل تولید آجر با دست انجام می شد. ولی در اواخر قرن نوزدهم با اختراع ماشین آلات آجر سازی، این صنعت شکلی تازه گرفت. و هر روز شاهد پیشرفت، تکامل و تنوع بیشتری در صنعت آجر هستیم. در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین هم، با بهره گیری از ماشین آلات بروز این صنعت، از برند Sacmi ایتالیا، مراحل تولید آجر نسوز در رنگهای متنوع و با بالاترین ثبات رنگ انجام می شود.

مراحل تولید آجر را می توان در 4 مرحله خلاصه کرد؛

1- استخراج مواد اولیه

2- مخلوط خاک رس با آب

3- قالب گیری و شکل دهی

4- خشک شدن و پختن

استخراج مواد اولیه و ذخیره سازی

خاک های رس سطحی، شیل ها و خاک نسوز با ماشین آلات قدرتمند استخراج می شود. سپس برای هر نمونه، منطقه ذخیره سازی جداگانه ای در نظر گرفته می شود. ذخیره سازی جداگانه مواد اولیه، شرایط را برای کنترل رنگ، تهیه مواد اولیه یکنواخت و کنترل مواد خام فراهم می کند.

پس از استخراج، مواد از طریق دستگاه های کاهش اندازه پردازش می شوند. توده ها و سنگ های رسی بزرگ، شکسته شده و از طریق صفحه های ارتعاشی شیبدار، اندازه ذرات کنترل و پردازش می شوند.

مخلوط خاک با آب و مواد

با افزودن آب به خاک رس در یک آسیاب پاگ وارد مرحله دوم شده. در این مرحله بنا بر میزان آب و نوع خاک، سه نوع گل سفت، گل نرم و پرس خشک تشکیل می شود.

  • گل سفت یا اکستروژن ، 10 تا 15 درصد آب
  • گل نرم 20 تا 30 درصد آب
  • پرس خشک  حداقل 10 درصد آب

این فرآیند برای خاک رس هایی با انعطاف پذیری بسیار کم مناسب است. در آن خاک رس با آب مخلوط سپس در قالب های فولادی، تحت فشار از 500 تا 1500 psi (3.4 تا 10.3 مگاپاسکال) توسط رام های هوای هیدرولیک پرس می گردد.

خشک کردن و پختن آجر

آجر حاصل از دستگاه های قالب گیری، 7 تا 30 درصد رطوبت دارد. قبل از شروع فرآیند پخت، بیشتر این آب در اتاق های خشک کن در دمای (38 درجه سانتیگراد تا 204 درجه سانتیگراد) تبخیر می شود. این فرایند معمولا 24 تا 48 ساعت زمان می برد. البته زمان خشک شدن آجر ها با انواع خاک رس، متفاوت است.

در این فرایند باید گرما و رطوبت به دقت تنظیم شود. تا از ایجاد ترک در آجر جلوگیری شود.

و پس از خشک شدن، بارگیری ماشین کوره انجام می شود. تعداد آجر روی ماشین کوره، بر اساس اندازه کوره تعیین می شود. آجرها معمولاً توسط روبات ها یا وسایل مکانیکی با الگویی منظم و مشخص در کوره قرار می گیرند. نحوه چیدمان آجر ها در کوره ارتباط مستقیمی با ظواهر آجر نهایی خواهد داشت.

آجرها بین 10 تا 40 ساعت در کوره پخته می شوند. و این زمان به نوع کوره و سایر متغیرها نظیر سوخت کوره و … بستگی دارد.

انواع کوره ها

کوره ها بر اساس نوع قرار گیری آجر و سوخت مورد نیازشان، در انواع مختلف وجود دارند. رایج ترین نوع کوره تونلی است. و بعد از آن کوره های رولری.

سوخت کوره ها ممکن است گاز طبیعی، زغال سنگ، خاک اره، گاز متان از محل های دفن زباله یا ترکیبی از آنها باشد.

  • کوره تونلی

آجر بر روی کوره بارگذاری می شود و از دماهای مختلف عبور می کند. گرما و شرایط در هر منطقه به دقت کنترل می شود و کوره به طور مداوم کار می کند.

  • کوره رولری

در این کوره آجر بر روی کوره بارگیری می شود، چیدمان آجر خشک در کوره طبق دستور تنظیم می شود. و فرایند پخت با طی کردن این مراحل انجام می شود.

  1. خشک شدن در دمای حدود 204 درجه سانتیگراد انجام می شود.
  2. کم آبی از حدود 149درجه سانتیگراد تا 982 درجه سانتیگراد
  3. اکسیداسیون؛ 538 درجه سانتیگراد تا 982 درجه سانتیگراد
  4. انجماد؛ 871 درجه سانتیگراد تا 1316 درجه سانتیگراد

کلید فرآیند پخت ایده آل، کنترل دما در کوره است. تا همجوشی اولیه و انجماد جزئی اتفاق بیفتد.

کوره ها معمولاً مجهز به سنسورهای دما برای کنترل هستند. پس از اینکه دما به اوج خود رسید و برای مدت زمان مشخصی حفظ شد، فرآیند خنک سازی آغاز می شود. زمان خنک سازی برای کوره های تونلی از 10 ساعت و در کوره های رولری از 5 تا 24 ساعت بیشتر می شود. کاهش دما یک مرحله مهم در ساخت آجر است زیرا سرعت سرد شدن بر رنگ آجر تأثیر مستقیم دارد.

آخرین مرحله تولید آجر نسوز

به دلیل اهمیت ویژه دسته بندی، درجه بندی و بسته بندی محصولات، آخرین مرحله از مراحل تولید آجر نسوز، نیز از آیتم های، تشخیص آجر نسوز با کیفیت و تعیین قیمت آجر نما می باشد.

در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین تمامی مراحل تولید آجر نسوز، همراه با دانش و تکنولوژی روز دنیا و تعهد برای تولید محصولی با کیفیت صورت می گیرد. در فیلم زیر می توانید تمامی مراحل تولید آجر نما نسوز را در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین ملاحظه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *