خاک مناسب برای تولید آجر

خاک مناسب برای تولید آجر

فرایند تولید آجر با گذر زمان تغییر چندانی نداشته. ولی پیشرفت تکنولوژی، روند کار و شیوه های تولید را در کارخانه های آجر به طور قابل ملاحظه ای تغییر داده و این روند سبب تولید انواع آجر نما در ابعاد و رنگهای متنوع با کیفیت عالی گشته است. شناخت بیشتر از مواد اولیه تولید انواع آجر نما، کنترل دما و زاویه ی حرارت کوره های پخت و کنترل کیفی مکانیزه، عواملی هستند که همگی به پیشرفت صنعت آجر کمک کرده‌اند.

مواد اولیه تولید انواع آجر نما

ماده اولیه تولید آجر، خاک رس است که یکی از فراوان ترین مواد معدنی طبیعی روی زمین می باشد.

  • از مهمترین ویژگی های خاک رس، شکل پذیری آن می باشد. هنگام مخلوط شدن خاک رس با آب می توان قالب گیری کرد و شکل مورد نظر را تشکیل داد.
  • دومین ویژگی خاک رس استحکام لازم و حفظ شکل پس از خشک شدن می باشد.
  • و در آخر، زمانی که ذرات رس در معرض حرارت قرار می گیرند،با هم ذوب می شوند.

انواع خاک رس

خاک رس به سه شکل اصلی وجود دارد. که بنابر ناحیه ای که از زمین استخراج می شود، این دسته بندی صورت می گیرد.

خاک رس سطحی

همانطور که از اسم آن مشخص است، این نمونه خاک رس در نزدیکی سطح زمین یافت می شود.

شیل

شیل ها، رس هایی هستند که تحت فشار زیاد قرار گرفته اند. و این فشار در طول زمان، آنها را تقریباً به صورت تخته سنگ سخت تبدبل کرده است.

خاک نسوز

از سطح های عمیق تر زمین، که به مواد مذاب زیر زمین نزدیک می شویم، امکان استخراج خاک‌های نسوز وجود دارد. که ویژگی اصلی آن مقاومت در برابر حرارت بالا می باشد. و به همین سبب کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان  و دیگر صنایع دارد.

شایان ذکر است، خاک های رس سطحی و خاک نسوز هر دو دارای ساختار فیزیکی متفاوتی با خاک شیل هستند. اما از نظر ترکیب شیمیایی هر سه مشابه هستند.

تولید انواع آجر نما با انواع خاک

از سوی دیگر سه نوع خاک رس از سیلیس و آلومینا وجود دارد. که در خاک رس مقادیر متفاوت از اکسیدهای فلزی وجود دارد. وجود اکسیدهای فلزی در خاک، باعث همجوشی ذرات در دماهای پایین تر می شود. اکسیدهای فلزی به ویژه اکسیدهای آهن، منیزیم و کلسیم روی رنگ آجر نیز تأثیر می گذارد.

اگرچه اصول اولیه تولید آجر نسبتاً یکنواخت است، ولی در هر کارخانه‌  متناسب با مواد اولیه و فرایند پخت، انواع آجر نما و آجر نسوز تولید می شود. از این رو خرید آجر نما از مراکز بنام و مطمئن، تضمین کننده کیفیت آجر نما خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *