مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

زلزله یک بلای طبیعی وحشتناک، است که انسان قرن هاست برای مبارزه با این عمل فاجعه بار طبیعت، تلاش می کند. علیرغم امکان ساخت آسمان خراش ها با جدیدترین و بهترین مصالح، اما ارائه تضمین 100 درصد مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله های بزرگ همچنان یک چالش می باشد.

رویکرد طراحی مقاوم سازی در برابر زلزله طراحی برای انواع نیروهای زلزله که غیرقابل پیش بینی هستند، دشوار و غیراقتصادی است. از این رو تنها کافیست با کنترل و کاهش میزان آسیب مقاوم سازی در برابر زلزله طراحی شود. مهندسان با ارزیابی شتاب زمین و پاسخ سازه ساختمان به آن، جزئیات اتصالات سازه های عمودی و چارچوب افقی سازه پشتیبان را توسعه می دهند.

اهمیت مقاوم سازی

زمین لرزه می تواند در سرتاسر جهان رخ دهد، اما در مناطقی که رایج است، مانند کالیفرنیا، ژاپن و … ایمنی لرزه ای یعنی طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله، از اهمیت بالایی برخوردار است. توانایی یک ساختمان برای مقاومت در برابر زلزله به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ برای ساکنان آن است. بنابراین پروژه‌های ساختمانی در مناطق زلزله‌ خیز باید آخرین تکنیک‌های مقاوم سازی لرزه‌ای را برای کاهش اثرات بر سازه‌های خود اتخاذ نمایند.

زلزله دقیقاً چه تأثیری بر سازه های ساختمانی می گذارد؟

معمولاً در ساختمان‌ها دو نوع سازه‌ وجود دارد. دیوارهای باربر و قاب.
– دیوارهای عمودی پیوسته از کف در سطوح مختلف ساخته می شود.
– ستون ها با نوارهای افقی (تیرها) برای حمایت از سازه متصل می شوند.
هر دو ساختار نقش تحمل بار سازه های روی خود را دارند. اما مجموعه ای از قفسه ها را تصور کنید. که بدون اتصال ساخته شده اند. وقتی یک فشار افقی به آن اعمال می شود کل قفسه فرو می ریزد. اثر یک زلزله بسیار شبیه به این فشار افقی است. خوشبختانه، فناوری امروزی می تواند دقیقاً نیروها و تنش هایی را که یک ساختمان متحمل می شود، تعیین کند. آگاهی از استحکام مصالح ساختمان، منجر به صرفه جویی در مصالح و نهایتا صرفه جویی در هزینه ساخت خواهد شد.

اثر مصالح ساختمانی بر مقاوم سازی ساختمان

در نیمه اول قرن بیستم اعتقاد بر این بود که هر چه ساختمان سنگین‌تر باشد، در برابر زلزله ایمن‌تر خواهد بود. ولی مطالعات اخیر نشان می دهد، ساختمان‌های بتنی، ضعیف تر عمل خواهند کرد. با حرکت زمین، وزن ساختمان از یک طرف به سمت دیگر به قطعات سازه برخورد می کند. بنابراین، هر چه ساختمان سنگین‌تر باشد، نیروی بیشتری به سازه ها وارد می‌کند و احتمال سقوط آن بیشتر می‌شود.
بنابراین انتخاب مصالح ساختمانی با کیفیت، نه تنها ساختمان را در برابر زلزله بسیار بادوام خواهد کرد، بلکه می توانند بادهای شدید و سایر اثرات آب و هوایی را نیز تحمل کنند.

رویکرد ایمنی محور ما تضمین می کند که خانه شما مکانی امن برای شما و عزیزان شما باقی می ماند.

نمونه انواع آجر نمای با کیفیت در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *