آجر نما نسوز

قیمت آجر نسوز

امروزه بطور بسیار گسترده از انواع آجر نسوز، برای نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی، استفاده می شود. و از آنجا که آجر نسوز انواع مختلف تولید می گردد، قیمت انواع آجر نسوز نیز متنوع می باشد. که مهمترین مؤلفه در قیمت آجر نسوز مواد اولیه و فرایند تولید آجر نسوز می باشد. در ذیل به معرفی کامل این نمونه آجر می پردازیم.

فرآیند تولید آجر سنتی شامل قالب گیری خاک رس و پختن آن در کوره ها است. آنها در دسترس ترین نوع آجر هستند که دارای مقاومت بالا و عایق حرارتی می باشند. و قیمت آن به نسبت دیگر انواع آجر ارزان است. از سوی دیگر، در زمان ساخت و ساز، تنها به یک بنای ساده نیازمندیم . اما اگر محل اجرای آجر در نزدیکی منابع گرمایی باشد، آجر معمولی ترک می خورد و می شکند. البته این امر متناقض به نظر می رسد. ماده ای در کوره ها در دمای بیش از 1000 درجه سانتیگراد سوزانده شده ولی نمی تواند دمای بالا را تحمل کند.

مشکل اصلی شوک حرارتی است. هنگامی که آجر معمولی با منبع گرما تماس پیدا می کند، به سرعت منبسط می شود. و هنگامی که منبع حرارتی وجود ندارد، (مثلاً آتش خاموش می شود)، مواد منقبض می شوند. این تغییرات ناگهانی دما، بر پایداری سازه تأثیر می گذارد و می تواند باعث ایجاد ترک و سایر مشکلات جدی شود. اینجاست که ضرورت کاربرد آجر نسوز مشخص می شود.

مواد اولیه آجر نسوز

موادی که در برابر حرارت بالا، مقاومت کنند، بدون اینکه حرارت به ساختار آنها آسیب برساند، مواد نسوز نامیده می شوند.
آجر نسوز، شامل ترکیب شیمیایی عناصر نسوز است. که علاوه بر اینکه آجر نسوز را عایق حرارتی می کند، بر رنگ آنها نیز تأثیر می گذارد. عناصری که قادر به تحمل دمای بالا هستند و عبارتند از اکسید آلومینیوم، مولیت، سیلیس و سایر مواد.
اکسید آلومینیوم دارای خاصیت بازتابی و خاکستری رنگ است. هرچه آلومینا در مواد اولیه آجر بیشتر باشد، دمایی که آجر تحمل می‌کند بیشتر خواهد بود.

سیلیس ماده ای غیر فلزی و سخت است که در طیف بی رنگ تا خاکستری تیره وجود دارد. و البته یک عایق عالی است.


علاوه بر مواد اولیه آجر نسوز، ملات مورد استفاده نیز باید در برابر حرارت بالا نیز مقاوم باشد. بنابراین معمولاً از سنگدانه های خاصی مانند ورمیکولیت و خاک نسوز استفاده می شود.

کاربرد آجر نما نسوز

در مصارف خانگی، آجر نسوز برای اجاق‌، شومینه‌ و باربیکیو کاربرد دارد و در مصارف صنعتی، آجر نسوز برای کوره هایی با دمای بسیار بالا مورد استفاده می باشد. ولیکن از زمانی که ساختمان های ایمن و استاندارد، محبوبیت بیشتری در میان جوامع پیدا کرده اند؛ طراحان ساختمان و انبوه سازن، استفاده از انواع آجر نسوز را برای نمای بیرونی ساختمان، پوشش دیوارهای داخلی، دیوار پاسیو، دیوار بین کابینتها و حتی برای کف فرش ساختمان را در برنامه های ساخت و ساز قرار داده اند.
متخصصین معتقدند؛ همیشه هنگام طراحی ساختمان یا ساخت سازه ها باید به این نکته توجه داشت که قیمت انواع آجر نسوز و دیگر مصالح عایق، هزینه بسیار کمتری نسبت به هزینه های ناشی از خسارات مادی و حوادث آتش سوزی است.

مهمترین عوامل مؤثر بر قیمت انواع آجر نسوز

  • مواد اولیه تولید
  • روش های تولید و کنترل کیفی آجر نما
  • انواع بسته بندی آجر نما
  • هزینه های سوخت کوره ها
  • دستمزد کارگران

کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، تولید کننده بهترین آجر نمای ساختمان، می باشد. شما می توانید، برای دریافت قیمت آجر و مشاوره خرید آجر نما با کارشناسان ما در دفتر مرکزی آجر نما شهرزاد در اصفهان و یا با نمایندگی های آجر نما شهرزاد در تهران و کیش تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *