بازسازی ساختمان با حفظ آجر

سالهاست که صنعت ساختمان سازی پیشتاز همه صنایع در حرکت است و هر روز شاهد نسل جدیدی از مصالح ساختمانی هستیم. اما در تمام ادوار، هیچ ماده ای متنوع تر و جاودانه تر از آجر نبوده است. معماران و طراحان از آجر هم در سبک سنتی و هم در سبک مدرن به عنوان عنصر اصلی استفاده می کنند و همیشه در مرکز میدان صنعت ساختمان سازی حضوری پر رنگ داشته است. حتی در زمان بازسازی ساختمان های قدیمی، با استفاده از آجر می توان بافت گرم آن را حفظ کرد و با توجه به تنوع آجر های امروزی، فضا سازی های جذابی ایجاد می گردد. در این مقاله با هم نمونه هایی از کاربرد آجر در گوشه و کنار دنیا را می بینیم .

بازسازی با حفظ آجر

در بسیاری از ساختمان های قدیمی، برداشتن روکش یک دیوار، سبب نمایان شدن دیوار آجری قدیمی، بسیار زیبایی می شود که بافت، گرما و شخصیت زیادی را به اتاق نشمین می بخشد.
در این پروژه شاهد بازسازی ساختمان با حفظ آجر و تداعی ظهور بافت در یک فضای آپارتمانی هستیم.

فضا سازی ساختمان با آجر

بازسازی ساختمان

نمونه دیگر یک آپارتمان 46 متری در برزیل می باشد. در زمان بازسازی دیوار اتاق نشیمن حذف شده. سپس با اجرای آجر نما نسوز در آشپزخانه و کشیده شدن آن تا سقف، جدا سازی بخشها صورت گرفت.

بازسازی ساختمان و حفظ سبک با آجر

نمونه زیر آپارتمانی در مسکو می باشد. این آپارتمان دارای شومینه و سقف هایی به ارتفاع 4 متر می باشد.
این ساختمان که قدمتی 120 ساله دارد، در هنگام کار تخریب و نوسازی با مجموعه ای از مشکلات طراحی همراه بود. به همین دلی بخشهای اصلی و قدیمی تر حفظ گشت. در ابتدا تصمیم بر تخریب دیوارها و بازسازی آنها بود ولی پس از مطالعه بافت فرهنگی و تاریخی منطقه مشخص شد که ساختمان از دیوارهای غنی و آجری بسیار مستحکمی برخوردار می باشد. پس با کندن لایه لایه روکش هایی دیوار که در زمان های مختلف به روی دیوارها اجرا شده بود، دیوارهای آجری اصلی کشف شد. و با ظهور دیوارهای آجری اصالت ساختمان نمایان گشت.

نمونه انواع آجر نما در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *