راهنمای خرید آجر نما

راهنمای خرید آجر نما

تنوع، دوام بالا و قیمت آجر نما، آن را به یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی دنیا تبدیل کرده است. ولیکن برای حفظ دوام و زیبایی بنا و جلوگیری از هزینه های گزاف تعمیرات، باید هنگام خرید آجر نما از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. پس توصیه میشود ابتدا راهنمای خرید آجر نما را مطالعه نمایید تا شاخص های کیفیت آن را بشناسید و خرید بهترین آجر نما را تجربه کنید.

راهنمای خرید آجر نما شامل بررسی آیتم های کیفی آجر نما می باشد که در ذیل به آنها می پردازیم.

مقاومت فشار  Compressive Strength

اولین و مهمترین آیتم، بررسی مقاومت آجر نما در برابر فشار می باشد. که توسط دستگاه Crushing machine مورد برسی قرار می گیرد. در این آزمایش 5 آجر نما بصورت تصادفی انتخاب می شود. و تحت فشار دستگاه قرار می گیرند. سپس  5 آجر نمای دیگر تست می شود. نهایتا میانگین مقاوت فشار آنها ثبت می گردد. آجر نمایی که با مواد اولیه غنی، تولید گردد، از مقاومت فشار بالایی برخوردار خواهد بود.

شوره زنی Efflorescence

درصورتیکه در مواد اولیه آجر نما مواد قلیایی وجود داشته باشد، آجر نما پس از مدتی شوره خواهد زد و نمای ساختمان بسیار بد منظر خواهد شد. بنابراین قبل از خرید آجر نما، از کیفیت مواد اولیه آجر نما نیز باید مطمئن شوید.

آجر نما را 24 ساعت در آب قرار داده. پس از آن اگر سطح آجر نما  را لایه ای سفید و یا خاکستری پوشانده بود. حاکی از وجود مواد قلیایی در مواد اولیه است. اگر این میزان بیش از 25% از سطح آجر بود، آجر نما از نوع بسیار نامرغوبی می باشد.

عایق رطوبت و آب Water Absorption test

میزان جذب رطوبت و آب توسط آجر نما، از فاکتورهای بسیار مهم برای کیفیت آجر نما می باشد.

ابتدا آجر نما در حالت خشک وزن می شود. و سپس آن را به مدت 24 ساعت در آب قرار می دهیم. اختلاف وزن آجر خشک و آجر خیس، میزان جذب آب آجر نما می باشد که به صورت در صدی از کل وزن آجر بیان می گردد. اگر این رقم زیر 20 % گردد، مشخص می شود که آجر نما میزان جذب آب کمی دارد. و از انواع آجر نمای مرغوب بشمار می رود.

ابعاد آجر نما

انواع آجر نمایی که با دستگاههای تمام اتوماتیک تولید می شود. از ابعاد کاملا یکنواختی برخوردار می باشند. و اجرای این نمونه آجر نما در ساختمان، نمایی چشمنواز ایجاد خواهد کرد. برای تست ابعاد آجر نما تعداد 20 آجر نما را کاملا در یک ردیف کنار هم گذاشته. تا تلورانس سایز آنها مشخص گردد.

مقاومت ضربه Impact

آجر نما را از ارتفاع 1 متری رها کرده، آجر با کیفیت هرگز شکسته نمی شود.

سختی آجر نما Hardness

سطح آجر نما را با وسیله نوک تیزی مانند کلید خراش دهید. اگر آجرنما از کیفیت لازم برخوردار باشد، اثری ایجاد نمی شود.

تست صدا در آجر نما Soundness

دو عدد آجر را به شدت بهم بکوبید، اگر آجر ها هیچ آسیبی ندید. و صدای برخورد آنها مانند برخورد فلز بود. این نمونه آجر با کیفیت و مرغوب می باشد.

ساختار Structure

اینک وقت آن رسیده که ساختار درونی آجر را تست کنید. یک آجر را شکسته. داخل آن نشانی از ترک یا حفره نباشد، بیانگر کیفیت خوب آجرنما می باشد.

خرید آجر نما از مراکز معتبری مانند کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، کیفیت آجر نما را تضمین خواهد کرد. مجموعه آجر نما شهرزاد، در راستای احترام به حقوق مصرف کنندگان، انواع آجر نما پس از کنترل کیفی مکانیزه، وارد مرحله ی بسته بندی و ارسال می گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *