تولید آجر نما

کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، سالها با بیش از 10 کوره سنتی فعالیت داشت. سپس با توجه به قوانین جدید مناطق صنعتی، همچنین رسالت عمومی استفاده صحیح از منابع سوختهای فسیلی، فاز تمام اتوماتیک راه اندازی شد. اینک کارخانه شهرازد ایران زمین، به خط تولید کوره رولری با ظرفیت تولید بیش از صد هزار قالب آجر در روز، مجهز می باشد. همچنین در سالهای اخیر، تولید جدیدترین انواع آجر نما، در الویت اهداف مجموعه آجر نما شهرزاد ایران زمین، قرار گرفته است.

شایان ذکر است که در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین محصولات هر دو فاز سنتی و تمام اتوماتیک، با بهترین مواد اولیه، تولید و روانه بازار مصرف می گردند.

تولید آجر سنتی

مواد اصلی تولید آجر سنتی، خاک رس می باشد. در روش تولید سنتی آجر، مواد اولیه با آب مخلوط می شود و پس از قالب گیری، خشک می شوند. سپس با چینش در کوره های خشتی سنتی به مدت 24 ساعت، پخت آن صورت می گیرد. مدت زمان بالای پخت، سبب استحکام بالای آجرها می گردد. ولیکن در این روش بخاطر غیر قابل کنترل بودن دما و ساختار کوره، معایبی وجود دارد که در روش تولید آجر نما به صورت تمام اتوماتیک کاملا برطرف گشته است.

از محدودیتهای روشهای تولید سنتی آجر، عدم حفظ یکنواختی رنگ آجر ها در تولید انبوه و تفاوت ابعاد آجر می باشد. از سوی دیگر نوع چیدمان خشت خام در کوره های سنتی، سبب ایجاد تاب و قوس می شود.

با وجود اینکه در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، با روش سنتی هم انواع آجر با بهترین کیفیت انواع مشابه آن تولید می شود، ولیکن برای استفاده صحیح از منابع سوخت فسیلی و در راستای ارائه محصولات جدید روز دنیا، خط تولید تمام اتوماتیک از کشور ایتالیا را وارد کرده و انواع آجر نسوز در فاز 2 کارخانه تولید می گردد.

روش تولید آجر نما
روش تولید آجر نما
روش تولید آجر نما

تولید آجر مدرن

در روش های مدرن تولید آجر، انواع آجر در کوره های رولری یا کوره های پخت سریع تولید می شود. ولی در این کوره ها خشت های آجر در یک خط به کوره وارد می شوند و مشعلهای پخت در طول مسیر حرکت خشت ها داخل کوره قرار گرفته اند. به همین دلیل محصولات، یک رنگ، یک سایز و فاقد تاب و قوس تولید می گردند. خطوط کوره های رولری کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین با بهره گیری از ماشین آلات بروز این صنعت، از برند Sacmi ایتالیا، توانایی تولید حجم انبوهی از انواع آجر نما در رنگهای متنوع و با بالاترین ثبات رنگ در تولید انبوه را دارد.