مواد اولیه ساخت آجر

مواد اولیه ساخت آجر

مبنای مواد اولیه ساخت آجر خاک است. در گذشته، تنها از خاک رس در ساخت آجر استفاده می‌شد. آنها با تجزیه سنگ های آذرین بدست می آمد. و ماحصل آن تولید آجر های سنتی بود.

خاک رس شامل کانی های: : کائولینت، ایلیت، منیزیم، آلومینیوم، هیدروکسید های آلومینیوم، هیدروکسیدهای آهن، اکسیدها و مواد آلی می باشد، که نقش آنها در پروسه ساخت آجر بسیار مهم است. و برخی از آنها حتما باید کنترل شوند. کانی هایی که در مواد اولیه ساخت آجر باید کنترل گردد عبارتند از: سنگ آهک، ژیپس، کربن، آهن و پیریت و … . از سوی دیگر زمان و دمای پخت آجر، به ترکیب و اندازه مواد کانی موجود در خاک رس بستگی دارد.

تاثیر مواد اولیه ساخت آجر بر رنگ آجر

آجر ها با رنگ های قرمز، سفید و طوسی دیده می شود. که مواد اولیه و شرایط پخت تاثیر مستقیم بر آنها دارد. اگر آجرها با فاصله در کوره قرار گیرند، آهن به اکسید و هیدروکسید تبدیل می شود. و بقیه آن به هماتیت تبدیل می شود و از آن جا که هماتیت قرمز رنگ است آجر قرمز خواهد شد و پر رنگی و کم رنگی آن وابسته به دمای پخت می باشد.

معایب خاک رس

  • در اغلب مناطق ایران، خاک رس وجود دارد. در برخی از آنها مقداری آهک وجود دارد. وجود آهک در مواد اولیه ساخت آجر یک آیتم منفی خواهد بود. زیرا با نفوذ آب به درون آجر باعث منفجر شدن نقاط آهکی می گردد. و در آجرنما ترک ایجاد می شود. این اتفاق زمانی که نقاط آهکی بزرگ است حاد خواهد شد.در این حالت منجر به شکسته شدن آجر و خراب شدن نما خواهد شد. چنین اتفاقاتی نه تنها نمای ساختمان را زشت خواهد کرد بلکه هزینه های زیادی را به کارفرما تحمیل خواهد کرد.
  • با توسعه صنعت ساختمان استفاده از انواع آجر نما نیز گسترش یافت. استفاده بی رویه از خاک رس، باعث از بین رفتن خاک‌های کشاورزی گشت. این روش با گذشت زمان صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست و منابع کشاورزی کشور وارد کرد. در آن شرایط سازمانهای مربوطه استفاده از خاک رس برای تولید آجر نما را ممنوع کردند. تولید کنندگان مجبور به استفاده از خاک‌های دیگر شدند. از آن زمان تاکنون استفاده از خاک شیل برای تولید آجرنما مورد استقبال کارخانه های تولید آجر نما قرار گرفت .
مواد اولیه ساخت آجر

انواع ترکیبات مواد اولیه ساخت آجر

قدیمی ترین آجرها از خاک رس طبیعی بود. این آجر ها با روش های دستی ساخته و در آفتاب خشک می شد. با گذر زمان برای بهینه سازی این عنصر ارزشمند، روشهایی برای مقاوم سازی آن در برابر تحمل بار، گرما، آب، و رطوبت بکار می رود که یکی از آنها تغییر ترکیبات مواد اولیه می باشد.

به عنوان مثال، ترکیبات آجر آهکی شنی از مخلوط ماسه، خاکستر بادی و آهک می باشد. این مواد توسط یک واکنش شیمیایی در زمان خشک شدن آجر به یکدیگر متصل می شوند.

در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین؛ از بهترین خاک های نسوز کشور در بهترین معادن بدون وجود آهک و ناخالصی، برای تهیه مواد اولیه تولید آجر استفاده می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *