آجر شاموتی

آجر نسوز شاموتی چیست؟

یکی از انواع دیرگدازها، فرآورده های شاموتی می باشد. فرآورده های شاموتی در دو دسته آجر نسوز شاموتی و مواد ویژه می باشند که تا حرارت 1350 درجه سانتیگراد مقاوم می باشند. از سوی دیگر این فرآورده در محیط های غیر قلیائی و متمایل به اسیدی نیز کاربرد دارند. از این رو پر مصرف ترین انواع دیرگدازها هستند. در این مقاله به بررسی کامل یکی از محصولات پر فروش کارخانه آجر نما شهرزاد اصفهان؛ آجر شاموتی خواهیم پرداخت.

شاموت چیست؟

در معنای لغوی، شاموت به معنی خرده آجر میباشد. شاموت ترکیبی است دیر گداز متشکل از 50% تا 85% اکسید سیلیسیوم (SiO2) و 10% تا 45% اکسید آلومینیوم (Al2O3) همراه با مقادیری از اکسید‌های سدیم، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، تیتانیوم و آهن. در این ترکیب درصد آلومینا نقش مهمی در تعیین خواص شاموت دارد. بدیهی است که هر چه درصد آلومینا بیشتر شود، دیرگدازی هم افزایش می‌یابد.

معرفی آجر شاموتی

آجر شاموتی از انواع آجر می باشد که با لفظ آجر نسوز رواج دارد. و دارای مقاومت حرارتی و مكانیكی بالایی است. این نمونه آجر نسوز به دلیل دارا بودن خواص مطلوب فیزیکی و شیمیایی و همچنین قیمت مناسب از رایج ترین متریالها در صنعت ساختمان و صنعت نسوز به شمار میروند.

روش تولید آجر نسوز شاموتی

برای ساخت آجر شاموتی، چهار روش وجود دارد که عبارتند از: 1- پرس خشک 2- پرس نیمه خشک 3- ریخته گری دوغابی 4- پلاستیک

در کارخانه تولید آجر نسوز شاموتی، ابتدا اگریگیت به وسیله خرد کردن و دانه بندی شاموت تهیه میشود. سپس آن را با آب مخلوط میکنند. نسبت رس و آب از جمله عواملی است که در  پخت این نوع آجر نقش مهمی را ایفا می کند. بنابراین لازم است، به مخلوطی با پلاستیسیته مناسب، برسیم و سپس تحت پرس خلا قرار گیرد.

البته ممکن است در ساخت نیاز به چند مرحله پرس باشد. و در صورتیکه ابعاد آجر بزرگ، از روش پرس خشک یا کوبیدن استفاده می‌گردد.

برای پخت، آجرهای شاموتی در دمای ۱۵۰۰-۱۲۰۰ درجه سانتی گراد در کوره قرار میگیرند. رس‌ها بعد از پخت شدن دچار انقباض شدیدی می‌شوند. بنابراین ضروری است که پیش از فرایند ساخت بخشی از رس پیش پخت شود تا آجر کمتر دچار تغییر شکل و ترک گردد.

ویژگی های انواع آجر شاموتی

در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین:

  • آجرنما شاموتی با رنگ نخودی مایل به قهوه ای در طیفی از تیره به روشن در کد رنگهای متنوعی تولید می شود.
  • آجر نسوز شاموتی وزنی در حدود ۵/۳ کیلوگرم دارد.
  • این نمونه آجر نسوز تا دمای حدود ۱۲۶۰ درجه  سانتیگراد مقاومت حرارتی دارد.
  • ابعاد آجر نسوز شاموتی کارخانه شهرزاد اصفهان، 7X31 CM میباشد.

 نکات لازم برای خرید آجر

آجر نسوز شاموتی برای ساخت کوره های صنعتی گرفته تا دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. به همین دلیل برای رفع نیازهای مختلف در کاربرد این نمونه آجر و پاسخگویی به طیف وسیع سلایق مصرف کنندگان، آجر شاموتی در انواع مختلفی تولید می گردد.

رایج ترین نوع آجر‌ شاموتی، پردیوتی و سوپر دیوتی هستند. نکته قابل توجه آنست که آجر‌های سوپر دیوتی که مقاومت بالاتری در تغییرات دما دارند، در دمای متوسط بهتر عمل می کنند و از نظر قیمت به صرفه تر هستند.

و مهمترین نکته! خرید آجر از کارخانه های تولید آجر نسوز معتبر و بنام کشور می باشد. با خرید آجر از مراکز معتبر تولید آجر، علاوه بر تضمین کیفیت آجر، قیمت آجر مطابق با نرخ اتحادیه و بدون واسطه مناسب تر خواهد بود.

ما در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، توانسته ایم با اجرای انواع آجر در پروژه‌های متعدد و همچنین با مشارکت و همکاری با انبوه سازان در سطح کشور، سهمی بزرگ در رشد و توسعه صنعت ساختمان کشورمان داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *