آمار تورم در ساختمان سازی در ایران

بررسی رشد متغیرهای ساختمان سازی در ایران

در زمستان سال 99، هزینه های ساختمان سازی در ایران بیش از سه برابر شد. این در حالیست که دستمزد نیروی کار به عنوان یکی از مؤلفه های مؤثر، افزایشی نداشت. بلکه روند کاهشی پیدا کرده است. از پاییز سال 99، دستمزد کارگر ساده، 3.6 درصد کمتر شده است. ولی آمار، تورم 200 درصدی هزینه های ساختمان سازی را نشان می دهد.

عوامل مؤثر در تورم مسکن

رشد هزینه آیتم های ساختمان سازی موجب رشد هزینه ساخت وساز بنا می شود. پس زمانی که مؤلفه های ساخت دچار رشد قیمت شود. بعد ازیک دوره زمانی، تورم مسکن ایجاد می گردد.

بررسی رشد فصلی متغیرهای ساختمان سازی در ایران

شاخصه های برآورد قیمت ساخت و ساز عبارتند از 1- مصالح ساختمانی 2- نیروی کار.

مصالح

  • رشد فصلی مصالح در زمستان 99 حاکی از عدم یکنواختی در افزیش قیمتهاست. سیمان 36 درصد افزایش قیمت را داشته است. انواع کابل و سیم از 18 درصد تا 10 درصد گرانتر شده اند. قیمت میلگرد و بتن از صفر تا 10 درصد افزایش را تجربه کرده. اما وروق گالوانیزه، گونی چتایی، لامپ و سرپیچ تورمشان کمتر از صفر و منفی بوده است.

نیروی کار

  • در بخش نیروی کار، دستمزدهای استاد کار تاسیسات بیشترین تغییر را داشته. این مولفه نسبت به فصل گذشته در حدود 20 درصد افزایش داشته است. پس از آن برای دستمزد راننده لودر، کانال ساز، جوشکار و… زیر 10 درصد افزایش ثبت شده است.

تقریبا 14 گروه در نیروی کار ساختمان سازی در ایران، تورم منفی داشته اند. مثلا دستمزد کارگر ساده با 8 ساعت 26 روز کار در ماه، 3.6 درصد نسبت به پاییز 99 کاهش پیدا کرده است. نیروی سیم کش، عایق کار، کابینت ساز، نجار، گچکار و … در فصل زمستان تورم دستمزد آنها منفی بوده.

مقایسه نقطه به نقطه قیمت متغیرهای ساختمان سازی در ایران

تورم نقطه به نقطه آیتم های ساختمان سازی در ایران در زمستان سال 99، بیانگر افزایش قیمت ها است. این تورم تا مرز 200 درصد نیز ارتقا پیدا کرد. تورم نقطه به نقطه ساخت و ساز مسکن در ایران، نشان می دهد که قیمت ساخت هر بنای مسکونی نسبت به زمستان 98 حداقل 30 درصد و حداکثر 200 درصد افزایش داشته است.

بررسی مؤلفه ها در آمار نقطه به نقطه

مصالح: کابل، سیم، بتن و سیمان به ترتیب بیشترین افزایش قیمت ها را در فصل پایانی سال گذشته ثبت کرده اند. در مصالح دیگر این افزایش قیمت تا مرز 3 برابر شدن نیز پیش رفته است. تورم قیمت در مصالح ساختمانی از 70 تا 200 درصد بوده است.

نیروی کار: نجار، مهندس عمران و کابینت ساز با افزایش 30 درصد، کمترین رشد دستمزد را در این مقطع زمانی داشته اند. ولی به طور کلی افزایش دستمزد نیروی کار از 30 تا 60 درصد ثبت شده است.
در مجموع آمار بیانگر آنست که؛ دستمزد نیروی کار در مقایسه با کل هزینه های ساختمان سازی در ایران کمترین تورم را ایجاد کرده.
این در حالیست که هزینه ساخت و ساز تقریبا نسبت به سال قبل به طور متوسط دو برابر شده است. و به طبع آن افزایش هزینه خرید و اجاره خانه را در پی خواهد داشت.
مرجع خبر: سایت اقتصاد ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *