تاریخچه آجر

تاریخچه آجر

تاریخچه آجر بیانگر حضور همیشگی این متریال محبوب در سراسر جهان است. آجرها برای مکانهای مختلف برای ساختن یک کلبه ساده تا یک کلیسای جامع بزرگ، در طول اعصار جزء مصالح اصلی ساختمان بوده اند. فرآیند تولید آجر ممکن است از مکانی به مکان دیگر تغییر کند، اما کاربرد آجر تقریبا در سراسر جهان یکسان است.

تاریخچه آجر در خاورمیانه

قدیمی‌ترین آجرهای دنیا در تل اسود، در ترکیه کنونی کشف‌ شد. این نمونه آجر که در اصل از گل دستی بود، مربوط به قبل از 7500 سال قبل از میلاد است. سایر کشفیات آجری، مربوط به حدود 7000 تا 6395 سال قبل از میلاد در شهر فلسطینی جریکو می باشد

یکی از بزرگترین سازه های آجری جهان در سریلانکا است. که ارتفاع آن  400 فوت است و بلندترین سازه باستانی در جهان مربوط به آن زمان می باشد.

آجر در شبه قاره هند

پس از آن دوران 4500 سال قبل از میلاد در اوایل عصر برنز، در شهرهای دره سند واقع در منطقه شمال غربی شبه قاره هند، آجر پخته استفاده می شد.

آجر در رم

رومی ها به خوبی از آجرها استفاده می کردند و لژیون های رومی حتی کوره های متحرک کاملاً عملیاتی داشتند. و این امر به آنها اجازه داد تا آجرها را به تمام بخش های امپراتوری روم معرفی کنند. آجرهای رومی اغلب با علامت لژیونی که بر تولید آنها نظارت می کرد، مهر می خوردند. آجرهایی  که توسط معمار معروف رومی ویتروویوس، اجرا می شد، دقیقاً با آجرهایی در جنوب و غرب آلمان مطابقت داشت.

آجر در چین

در چین ساخت آجر، کار یک کارگر غیر ماهر بود، اما ارئیس کوره از احترام و ارزش بالای برخوردار بود. آثار اولیه کاربرد آجر در چین، در سال 2009 در یک خرابه قدیمی در شیان، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای چین، یافت شد و قدمت این آجرها به حدود 3800 سال قبل بازمی‌گردد. قبل از این کشف، باور عمومی بر این بود که آجرها حدود 3000 سال پیش در سلسله ژو غربی ظاهر شدند، زیرا اولین آجرها در خرابه های ژو غربی یافت شدند. این آجرها اولین نمونه، از آجرهایی هستند که با فرآیند پخت تولید شد.

در چین، مسئولیت تنظیم دمای کوره با رئیس کوره است. او باید اطمینان حاصل کند که دمای داخل کوره در یک سطح ثابت باقی می ماند تا خاک رس با رنگ طلای مذاب یا نقره درخشان شود. او همچنین باید دقیقاً بداند که چه زمانی باید کوره را با آب خاموش کند تا لعاب سطحی مورد نظر تولید شود.

کارگران وظیفه تولید آجر را داشتند. آنها خاک رس و آب را با هم مخلوط می کردند و گاوها را روی آن می راندند تا خمیر غلیظی به دست آید. سپس خمیر را در قالب‌های چوبی قرار می‌دادند تا به شکل آجری درآیند و سطوح ناهموار خاک رس آجری را با سیم صاف می‌کردند و سپس از روی قاب‌ها خارج می‌کردند. سپس کارگران باید آجرها را مهر و موم می کردند تا بتوان آنها را شناسایی کرد و کوره ها را برای کوره سوخت تامین کرد. وقتی کوره‌ها به دمای مناسب رسیدند، آجرها را در کوره می چیدند و در حالی که کوره‌ها هنوز خیلی داغ بودند، آن‌ها را خارج می‌کردند تا خنک شوند و آجرها را برای حمل و نقل روی پالت‌ها قرار می‌دادند.

ایده امضای نام کارگران و تاریخ تولید روی آجر و محل ساخت آن چیز جدیدی نبود و مطمئناً محدود به آجرسازی نبود. دولت وقت اغلب از آهنگران و شمشیرسازان می‌خواست تا نام خود را بر روی سلاح‌ها حک کنند تا در صورتی که از استانداردهای بالای دولتی پایین‌تر بود، نام‌های بی‌کیفیت را در آنها می یافت و مجازات می کرد.

تاریخچه آجر در سراسر اروپا

گوتیک آجری یک سبک بسیار خاص از معماری گوتیک است.  این سبک در شمال اروپا، به ویژه در شمال آلمان و مناطق اطراف دریای بالتیک که هیچگونه منابع سنگ طبیعی نبود، رواج داشت. در این منطقه همه ی ساختمان ها از آجر هستند. ساختمان های گوتیک آجری در کشورهای بالتیک دانمارک، فنلاند، آلمان، لهستان، لیتوانی، لتونی، استونی، بلاروس، سوئد و روسیه یافت می شوند.

استفاده از آجرهای قرمز در اروپای شمالی به قرن دوازدهم برمی گردد، قدیمی ترین این بناها به عنوان آجر رومانسک طبقه بندی می شوند. و معماری گوتیک آجری در قرن شانزدهم، با معماری رنسانس آجری جایگزین شد.

در دوره‌های رنسانس و باروک، دیوارهای آجری، محبوبیتی در میان مردم نداشتند و آجر کاری‌ها اغلب با گچ یا نوع دیگری از نقاشی‌ها کاور می‌شد. در اواسط قرن 18 بود که دیوارهای آجری بخشی از محبوبیت قبلی خود کسب کردند. و تا به امروز، که نمای آجری ساختمان، طرفداران بسیار زیادی را جذب نموده است.

در لندن، به‌خاطر مه شدید، آجرهای قرمز روشن انتخاب شدند. اکثریت قریب به اتفاق ساختمان‌های این زمان از آجر هستند و اگرچه میزان رنگدانه قرمز در تولید آجر کاهش می‌یابد، قرمز محبوب‌ترین رنگ برای آجر باقی مانده است.

تاریخچه آجر در شهرهای آمریکا

ولی حتی اگر سنگ به صورت محلی در دسترس بود، اغلب برای ساخت و ساز ترجیح می دادند از آجر استفاده کنند. زیرا با آجر ساخت و ساز سریع تر و ارزان تر  انجام می شد.

ساختمان های انقلاب صنعتی در بریتانیا بیشتر از آجر و چوب بودند. در زمان رونق ساختمان در قرن نوزدهم در شهرهای آمریکایی بوستون و نیویورک، در ساخت و سازها به جای سنگ های قهوه ای که در نیوجرسی و کانکتیکات وجود داشت، از آجر استفاده می شد.

با دوام ترین مصالح ساختمانی

بررسی تاریخچه آجر ثابت می کند که مدت‌ها قبل از اینکه کسی به کلمه پایداری فکر کند، آجرهای سفالی در اکثر ساخت و ساز ها وجود داشت. زیرا بسیار با دوام هستند و تقریباً نیازی به تعمیر و نگهداری نداشتند. علاوه بر آن، ساختمان‌های آجری مستحکم، می‌توانند در برابر آتش و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کنند. بنابراین جای تعجب نیست، که آجر برای قرن هاست که در صنعت ساختمان پایدار و استوار حضور دارد.

مهمترین ویژگی انواع آجر در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، کیفیت است. کیفیت محصولات کارخانه شهرزاد ایران زمین، تضمین می کند که خانه شما مکانی پایدار برای خاطرات خوش شما باقی می ماند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *