آجر نما لعابدار

آجر لعابدار دنیا را درخشان خواهد کرد

در سال 2011، در روزنامه نیویورک تایمز مقاله‌ای منتشر شد. که در آن بیان می‌کرد: ” در قرن گذشته، آجر لعابدار، ساختمان‌ها را مانند چراغ‌های تمیز و براق در میان شهر های آلوده، جلوه داده اند. اما اکنون برخی از آنها در حال از هم پاشیدن هستند. و زیبایی های شهر رو به زوال است.”

اینگونه بود که تولید آجرهای لعابدار دوباره رونق گرفت. و به دنبال آن آجرهای لعابدار دوباره شهر را درخشان کردند.

دلایل سیر نزولی کاربرد آجر لعابدار

سال‌های سال، در نمای ساختمان ها، آجرهای لعابدار، می درخشید و حس نشاط  و شادابی را القا می کرد. ولی از زمانیکه شرایط خطرناک و تعمیرات پرهزینه، ناشی از ترک خوردگی و ریزش سطح رویه آجر، پدید آمد. طراحان و معماران به جای پیدا کردن دلیل اصلی، آجرهای لعابدار را متهم ساختند. و این درحالیست که اغلب، این مشکلات فقط علائم مشکل بزرگ و پنهان در خود بنا بود. بنابراین چرخه از بین رفتن نمای ساختمان تا زمانی که همه ی شرایط مناسب ایجاد نشود، ادامه خواهد داشت.

با این حال، آجر لعابدار یکی از مصالح ساختمانی با نمایی بسیار جذاب، با دوام (تحت شرایط مناسب) بوده و هست. و در همین راستا انجمن صنعت آجر (BIA) ساخت و ساز با دیوارهای آجر لعابدار را تأیید می کند.

شرایط مناسب برای کاربرد آجر لعابدار

فرقی ندارد که نمای آجری لعابدار، برای بازسازی ساختمانی قدیمی بکار می رود و یا برای ساختمانی جدید، در هر صورت کلید یک نمای آجری لعابدار بادوام، با مدیریت آب شروع می شود.

مطابق اصول فنی ارائه شده از سوی انجمن صنعت آجر(BIA) ، آجر لعابدار نباید در مناطقی که احتمال اشباع شدن آن وجود دارد استفاده شود. نفوذ آب به نما باید تا حد امکان محدود شود و مقدار آبی که نفوذ می کند باید با وسیله ای موثر خارج شود.

روش پیشنهادی BMI آنست که در ساختمان های جدید، در پشت نمای آجر لعابدار حفره ای برای تهویه طراحی شود.

البته چنین سیستمی در ساختمانهای موجود غیرعملی است و باید استراتژی های دیگری را استفاده کرد.

انتخاب یک ملات انعطاف پذیر و بادوام مناسب، نصب فلاشینگ های یکپارچه با زهکشی خوب از عواملی هستند که در این زمینه کمک شایانی خواهند کرد.

مراقبت از آجر نما، کلید کاهش تعمیرات پرهزینه

حرکت نمای بیرونی ساختمان نیز از عوامل ترک خوردگی است که باید کنترل گردد.

به عنوان مثال، پاراپت ها در معرض عناصر هر دو سطح بیرونی و داخلی خود قرار می گیرند، چرخه حرارتی را افزایش می دهند و اثرات آب و هوای داخلی ساختمان را کاهش می دهند. در نتیجه اگر این حرکت به درستی انجام نشود. منجر به ترک می گردد. و نفوذ آب از طریق این شکاف ها سرعت و شدت خرابی را تسریع می کند. بدون مراقبت، چنین وخامتی با سرعت فزاینده ای پیشرفت می کند.

بنابراین نمایی که چنین حرکتی را از طریق اجرای آجر پیش بینی می کند و پتانسیل نفوذ آب را محدود می کند، در طول عمر ساختمان موثر خواهد بود.

بنابراین در ساختمان‌هایی با نمای آجری لعابدار، مشکلات خیلی زود شناسایی می گردد. و برای آسیب‌های قابل مشاهده تعمیراتی انجام می دهند. و این اقدامات پیشگیرانه کلید کاهش هزینه های تعمیرات است.

در کارخانه شهرزاد ایران زمین انواع آجر با بهترین کیفیت تولید می گردد. و امکان کاربرد آنها با انواع متریال دیگر می باشد. از این رو در اقصی نقاط ایران شاهد اجرای انواع نمای ساختمان در طرح های بسیار متنوع با انواع آجر نمای جدید این کارخانه معتبر هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت آجر با دفتر کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین در اصفهان و یا نمایندگی های فروش در تهران و کیش تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه

 • נערות ליווי בתל אביב

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. Its always exciting to read through articles from other writers and use something from their websites.

  • نسرین سعادت

   Hi!
   Your message gave me energy to continue
   thank you .

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *