صنعت ساختمان

اثرات صنعت ساختمان بر محیط زیست

صنعت ساختمان یکی از مصرف کننده های اصلی انرژی به شمار می رود. افزایش شهرنشینی، تغییر سبک زندگی و فناوری های جدید، سبب افزایش تقاضا برای انرژی شد. از سوی دیگر منابع انرژی روز به روز در حال کاهش بیشتر هستند.

در سطح دنیا، ساختمان ها مسئول حداقل 40 درصد مصرف انرژی هستند. علاوه بر این، فعالیت‌های ساختمانی تقریباً 50 درصد به آلودگی هوای جهان، 42 درصد به افزایش گازهای گلخانه‌ای، 50 درصد به آلودگی آب، 48 درصد به تولید زباله‌های جامد و 50 درصد به تولید CFC (کلروفلوئوروکربن‌ها) در محیط زیست کمک می‌کنند.

از این آمار می توان نتیجه گرفت، در صورتی که ساخت و ساز بدون برنامه ریزی و اتخاذ سیاست های صحیح پیش رود، مشکلات گسترده ای را در زمینه محیطی و اجتماعی به وجود می آورد.

مردم جهان از انواع این آلودگی ها آگاه هستند. آنها برای حفظ محیط زیست برای نسل های آینده، به فناوری ها و مصالح دوستدار محیط زیست روی آورده اند. توسعه ساختمان های پایدار راه دستیابی به آرمان های بشر همراه با حفظ منابع برای آیندگان می باشد.

اصلاح صنعت ساختمان

این صنعت با توجه به فناوری های رایج در کشور و به لحاظ الگوهای مصرف نیاز به یک تحول زیربنایی دارد. در صنعت ساختمان از استخراج مواد خام و فرایند تولید مصالح  تا حمل و نقل، دارای اثرات قابل توجهی بر محیط زیست هستند. بنابراین، الویت اصلاح بر انتخاب مصالح ساختمانی است.

انتخاب صحیح مصالح علاوه بر افزایش ارزش پروژه های ساختمانی سبب کاهش اثرات سوء بر محیط زیست می گردد. از این رو ساختمان هایی که با محیط زیست سازگارند و در آنها بهینه سازی انرژی صورت می گیرد، می توانند تقاضای انرژی را تا 40 درصد کاهش دهند. بنابراین، باید از مصالح ساختمانی کارآمد و سازگار با محیط زیست تشکیل شده باشد و با تکنیک های سازگار با محیط زیست ساخته شود.

برای انتخاب بهترین مصالح ساختمانی می توانید ویژگی های انواع آجر نما را در محصولات کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین بررسی نمایید.

3 دیدگاه

 • Woosir

  Great content! Keep up the good work!

  • نسرین سعادت

   Thank you very much
   I wish you a good week

 • TyFMQsqkfIRo

  hmSWzDoJM

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *