اجرای آجر نما

ضرورت درز انبساط، در اجرای اجرای آجر نما

آجر یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان می باشد. البته اجرای آجر نما همیشه با مهارت و دانش معماری همراه است.

یکی از نکات بسیار مهم، هنگام اجرای آجر نما، در نظر گرفتن درز انبساط می باشد. این نکته ای است که برخی از پیمانکاران به سادگی از کنار آن گذشته و پس از اتمام کار، کارفرما متحمل غرامت های پرهزینه خواهد شد.

روش های اجرای درز انبساطاجرای آجر نما

درز انبساط معمولا به دو روش افقی و عمودی انجام می شود. درزهای انبساط زمانی که به صورت افقی یا عمودی قرار می گیرند از ترک ها جلوگیری کرده یا آن ها را به حداقل می رسانند، اما حتما باید در محل مناسب قرار گیرد. در غیر این صورت، نه تنها از وقوع ترک جلوگیری نمی شود، بلکه مشکلات دیگری را هم بوجود می آورد.

عوامل ایجاد انبساط در آجر

آجر نما نیز مانند سایر مصالح ساختمانی، با تغییر دما، از نظر حجم تغییر می کند. اندازه آجرها به دلیل انبساط در اثر رطوبت و جذب آب افزایش می یابد. مهندسان با استفاده از محاسبات اولیه و مطالعه رفتاری موادی که بر روی مصالح اثر گذار هستند، محاسبه خواهند کرد که آجر چقدر منبسط می شود. استفاده از درزهای انبساط در اجرای آجر نما، آجرهای شما را به بخش های کوچکی تقسیم می کند که در آن، هر بخش به صورت جداگانه عمل می کند. در نتیجه درزهای انبساط با تغییر دما و یا نشست، چه به صورت افقی یا عمودی، ترک خوردگی آجر را کاهش می دهد.

اجرای آجر نماشیوه اجرای آجر نما

بهتر است برای ایجاد درز انبساط از فوم یا نئوپرن قالب گیری شده استفاده کرد. این کار را می توان با گذاشتن یک بازشوی مداوم از طریق آجر و پر کردن آن انجام داد. این اتصال را با میله پشتی و مواد درزگیر الاستومری تکمیل کنید تا از ورود رطوبت و آب به داخل درز آجری جلوگیری کنید. مطمئن شوید که مواد درز انبساط از ضخامت کامل عبور می کند. و از ملات و سایر زباله هایی که باعث گرفتگی مفصل می شود جلوگیری می کند. سعی کنید از مواد تراکم ناپذیر در اتصال استفاده نکنید. بطور مسلم همیشه شرایط کار یکسان نیست، برای ایجاد درز انبساط در آجر در موقعیت های مختلف باید متفاوت عمل کرد.

روش اتصالات عمودی

اتصالات عمودی به طور ایده آل هر 25 فوت قرار می گیرد. اتصالات عمودی باید در گوشه‌ها، عقب‌نشینی‌ها، بازشوها، تقاطع دیوارها، ارتفاعات خاص و دیوارهای بلند قرار گیرند.

در نظر گرفتن محل اتصالات موضوعی فنی می باشد و باید با مسئولیت پذیری همراه گردد. از این رو حتما باید مهندس پروژه آن را تعیین نماید نه مجری. درزهای انبساط آجری باید در جایی قرار داده شوند که دیوارهای مختلف با یکدیگر برخورد می کنند و در نتیجه احتمال ترک ناشی از نشست تفاضلی کاهش می یابد. محل اتصال باید در گوشه داخلی یا حداقل 12 اینچ از گوشه قرار گیرد و ارتباط پایداری با سایر اعضای ساختمان ایجاد کند.

روش اتصالات افقی

اتصالات افقی باید در زیر زاویه قفسه قرار گیرند. اتصال برای شبیه سازی درز ملات استفاده می شود، بنابراین مطمئن شوید که به درستی تکمیل شده است. گاهی اوقات استفاده از آجرهای لبه دار با عمق حداقل نیم اینچ برای درزهای افقی بزرگ انتخاب مناسبی خواهد بود. زیرا ضربه اتصال را کاهش می دهد. آجرهای لبه دار کیفیت بیشتری را فراهم می کند و خطاهای ناشی از آجرهای ضعیف را کاهش می دهد. در نهایت اجازه ندهید آجر لبه دار و آجر کاری زیر، تماس داشته باشد، زیرا ممکن است در آینده با یکپارچگی آن مشکل ایجاد شود.

عوامل موثر بر آجر در ساخت و ساز و مسائل فوق احتمالاً رایج ترین مواردی هستند که می توانند در آجرها ترک ایجاد کنند، اما موارد دیگری هم وجود دارد. حتما موارد زیر را نیز بررسی و تحلیل کنید:

1) نوع آجر مورد استفاده

2) محل قرارگیری آجر

3) رطوبت مکان

نمونه محصولات با کیفیت، کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *