شوره آجر نما

چگونه شوره آجر نما را تمیز کنیم

به دلیل نامرغوب بودن مواد اولیه آجر نما، استفاده از ملات نامناسب و یا آب نامناسب شاهد بروز ذرات سفیدی بروی سطح آجر نما هستیم که در اصطلاح با نام شوره آجر نما و یا نمک شناخته می شوند. این ذرات ریز نه تنها ظاهر نما را بد منظر خواهند کرد، بلکه آسیب های جدی به نما و دیگر مصالح وارد می کند. بنابراین حذف نمک هایی که می تواند به ساختار ساختمان آسیب برساند، امری ضروریست که باید در اولین فرصت برطرف گردد.

در این راستا لازم است، ابتدا فرایند شوره آجر نما را بررسی و شناسایی کرده. سپس اقداماتی انجام شود که در حین تمیز کردن شوره آجر نما، تأثیرات مخرب را به طور پایدار کاهش داد.

بررسی عامل شوره آجر نما

نمک ها در آب حل می شوند و سپس دوباره متبلور می شوند. نمک می تواند نقش بسزایی در هوازدگی و آسیب به سطح انواع مصالح ساختمانی داشته باشد. ایجاد شوره بروی سطح آجر نما و دیگر مصالح نه تنها منجر به از دست رفتن آثار مهم فرهنگی می شود، بلکه هزینه های بالای مرمت و نگهداری را نیز به دنبال خواهد داشت. آسیبهای ناشی از نمک ها عمدتاً به دلیل حلالیت آنها در آب و توانایی آنها در ذخیره رطوبت از هوا است.

بطور کلی وجود سولفات کلسیم در ملات پشت سنگ و یا آجر و یا وجود آهک در مواد اولیه آجر نما، دلیل ایجاد این شوره می باشد.

فرایند آسیب رسانی شوره آجر نما به ساختمان

نمک ها در آب مایع منتقل می شوند. بنابراین معمولاً در امتداد منطقه تبخیر که غالباً سطح نما است، حرکت می کنند. و در نهایت از آنجایی که نمک ها در هنگام تبخیر رطوبت “جنبش” ندارند، در مناطق تبخیر متمرکز می گردند.

هنگامی که آب تا حدی دوباره در رطوبت کم تبخیر می شود، نمک ها دوباره کریستال می شوند. فرآیند کریستالیزاسیون باعث افزایش حجم نمک ها در فضای منافذ می شود. و به نوبه خود، داخل مصالح ساختمانی را تحت یک بار مکانیکی قرار می دهد. که این امر می تواند منجر به تخریب ساختاری شود.

حذف شوره آجر نما

یک تکنیک شناخته شده برای کاهش قابل توجه شوره آجر نما، با کمک کمپرس هوا است. در این روش با اعمال فشار هوا، شوره از روی سطح آجر نما، زدوده می شود و سطح آجر نما صیقل داده می شود. این روش می تواند به ساختار ساختمان و مصالح دیگر آسیب برساند. و از آنجا که هدف اصلی تمیز کردن شوره آجر نما، کاهش پتانسیل آسیب در دراز مدت است. این اقدام روش مناسبی نخواهد بود زیرا در اندک زمانی پس از شوره زدایی، ساختمان نیاز به اقدامات مرمتی و حفاظتی خواهد داشت. از سوی دیگر نمک زدایی، ممکن است باعث از بین رفت لبه های آجر نما گردد.

حال که مشخص شد نمک ها فقط به شکل محلول قابل انتقال هستند. لازم است مکانیسم ایجاد حلال را بکار بریم و آنها را از روی سطح حذف نماییم.

بهترین روش تمیز کردن شوره آجرنما

  • قبل از شروع کار، سطح مورد نظر با آب مقطر ( آب دیونیزه یا آب غیر معدنی) خیس شد می گردد. البته مدت و کمیت آب به میزان مکش سطح زیرین، غلظت، گستردگی و عمق نمک ها بستگی دارد. شایان ذکر است که این رطوبت می تواند در مناطق مجاور ساختمان نفوذ کند و اثرات غیر منتظره ای ایجاد کند. به عنوان مثال به متریالهای حساس به رطوبت آسیب وارد کند. از سوی دیگر خطر آلودگی میکروبی در کمپرس هایی که حاوی سلولز هستند نیز وجود دارد.
  • پس از خیس شدن سطح، ابتدا سطوح همجواری که که نیاز به حفاظت خاصی دارند را با یک لایه محافظ نازکبپوشانید. سپس مواد شستشو را با آب مقطر یا دیونیزه مخلوط و این قوام پلاستیکی در لایه ای به ضخامت 15 تا 30 میلی متر بر روی نواحی شوره، اعمال می شود. برای سطوح کوچک یا حساس، این روکش معمولاً به صورت دستی با یک برس مناسب، اعمال می شود. هنگام نمک‌ زدایی، کمپرس‌ باید حداقل ۲۰ سانتی‌متر بالاتر از ناحیه حاوی نمک، اعمال شود تا از اثرات نامطلوب بروی لبه های نما، جلوگیری شود.
  • سپس کمپرس ها را می گذاریم تا خشک شوند. در اینجا بررسی پیشرفت خشک ضروری است. اگر کمپرس زودتر از موعد خشک شود، باید برداشته شود و پس از خیس شدن مجدد سطح زیرین باید با کمپرس تازه جایگزین شود. در انتها سطح زیرین را می توان در یک فرآیند دستی خشک یا مکانیکی تمیز کرد. سپس موفقیت نمک زدایی روی مواد سطحی باید به صورت تحلیلی تأیید شود.

استفاده از مواد نانو

یکی از روشهای بر طرف کردن شوره آجر نما، استفاده از مواد نانو می باشد که تنها در شرایطی که شوره نما تازه باشد می توانید از این مواد برای از بین بردن شوره استفاده کنید. علاوه بر و همچنین جلوگیری از شوره زدن مجدد استفاده کنید.

شما می توانید این مواد را که اغلب بر پایه اکریلیک می باشند و پایه حلال هستند بر سطح آجر و یا سنگ اسپری نمائید و یا با استفاده از قلم مو این کار را انجام دهید.

شایان ذکر است در کاخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین انواع آجر نما با دستگاه های به روز اروپا تولید می گردد و هر مرحله از تولید تحت کنترل کیفی انجام می شود. در این کارخانه با رعایت استاندارهای روز تمامی عیوب را برطرف ساخته و مفتخر به تولید بهترین آجر نمای ایران می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *