آجر کف

چگونه آجر کف را تمیز کنیم؟

بزرگترین مزیت کف آجری نسبت بر انواع کفپوش، سهولت در مراقبت و نظافت آن می باشد. ولی بدیهیست که باید به طور مرتب از آجر کف مراقبت کرد تا در طول زمان زیبایی آن حفظ گردد.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن کف های آجری

آب بندی کف آجری، تمیز کردن آن را آسان تر می کند.

به طور دوره ای با آجر پاک کن، کف را تمیز کنید.

خطوط دوغاب را با مواد پاک کننده تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار کف های آجری را تمیز کنیم

دانه های ریز گرد و غبار روی کف آجری، مانند کاغذ سنباده عمل کنند و به مرور زمان، به آجر آسیب می رسانند. بنابر این برای مراقبت از آجر کف لازم است روزانه آن را جارو بکشید تا گردو غبار میان شکاف ها پاک شوند.

علاوه بر جاروبرقی روزانه، بهتر است که کفپوش آجری فضای داخلی و فضای بیرونی را به صورت هفتگی تمیز کنید.

آنچه نیاز دارید:

  • جارو یا جارو برقی، سطل
  • دستمال حوله ای یا تی برای خشک کردن سطح
  • برس اسکراب نایلونی
  • بخارشو
  • مواد پاک کننده آجر، سنگ یا کاشی، سرکه، یا جوش شیرین
  • آب

چگونه کف های آجری را با یک محلول تمیز کننده تمیز کنیم؟

1- آجر را جارو یا جاروبرقی بکشید.

2-محلول تمیز کننده مخصوص سنگ، آجر یا محلول سرکه و جوش شیرین را با آب در یک سطل مخلوط کنید.

3- یک دستمال را در محلول تمیز کننده فرو کنید و آن را کاملاً فشار دهید تا بیشتر از کمی مرطوب نباشد. برای از بین بردن لکه های چربی، در صورت لزوم، از یک برس اسکراب نایلونی سفت استفاده کنید.

4- پس از تمیز کردن، با یک دستمال نرم، یا یک تی حوله ای، مایع را از شکاف مابین آجر ها خارج کنید. همچنین با یک دستمال سریع سطح را خشک کنید تا اثری از قطرات آب باقی نماند.

موپ های میکروفایبر خیلی بهتر از موپ های اسفنجی روی سطوح ناهموار کف های آجری مقاومت می کنند.

مایع را پاک کنید

نکته

تمیز کردن آجر کف با دستگاه بخار ایده آل ترین روش است. و بدون نیاز به محلول های تمیز کننده یا مواد شیمیایی، برای پاک کردن لکه ها به اندازه کافی موثر خواهد بود.

نحوه تمیز کردن عمیق کف های آجری

اگر آجر کف بیش از حد کثیف است، به محلول پاک کننده اسیدی یا پاک کننده مبتنی بر سولفات نیاز دارید.

نکته:قبل از مصرف، لازم است دستورالعمل های سازنده محلول را با دقت بخوانید؛ و مطابق همان عمل کنید تا از تغییر رنگ آجر جلوگیری شود.

شستشو با فشار یا تمیز کردن با بخار

تا جاییکه ممکن است به جای استفاده از مواد شیمیایی از کارواش خانگی(شستشو با فشار) یا بخارشوی برای پاک کردن لکه های سخت و محکم استفاده کنید.

توجه داشته باشید: شستشو با فشار بسیار قوی می تواند آجر را خراش دهد. بنابراین در هنگام شستشو با فشار، از یک نازل اسپری صاف استفاده کنید و نازل را در فاصله مناسبی از سطح آجر نگه دارید.

تهیه محلول تمیز کننده خانگی

بهتر است به جای استفاده از مواد شیمیایی، محلول پاک کننده را خودتان تهیه کنید تا مصالح ساختمانی شما با آسیب کمتری مواجه شود. توصیه می کنیم با استفاده از سرکه و جوش شیرین یک محلول درست کنید. این محلول می تواند مبتنی بر سرکه یا جوش شیرین باشد.

محلول مبتنی بر سرکه: 1 پیمانه سرکه را با 10 تا 15 پیمانه آب مخلوط کنید.

محلول مبتنی بر جوش شیرین: 1 تا 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 1 لیتر آب مخلوط کنید.

از بین بردن لکه از آجر کف

برای از بین بردن لکه های خاص مانند لکه های رنگ، ملات، کپک، زنگ زدگی و … از پاک کننده های مخصوص آجر استفاده کنید.

و در صورتی که تمایلی به مواد شیمیایی ندارید؛ می توانید با همان محلول سرکه و آب یا مواد شوینده رقیق شده با آب، سطح را تمیز نمایید. همچنین برای لکه های روغن از محلولهای تمیز کننده نظیر صابون، مایع ظرفشویی، مواد شوینده لباسشویی محلول در آب استفاده کنید.

حذف گرد و غبار اولیه از آجر کف

هنگامی که کفپوش فضای داخلی با آجر اجرا می شود، ممکن است تا مدتها غبار کم رنگ و ریزی از سطح آن ساطع شود. این گرد و غبار در زمان تولید آجر بوسیله اسید موریاتیک برای تمیز کردن آجر به روی آنها ایجاد می شود. اگر این ماده اسیدی به طور کامل پاک نشود، می تواند در خطوط دوغاب باقی بماند و باعث ایجاد اثر گرد و غبار شود.

با شستشوی مداوم کف آجری با آب، آثار اسید موریاتیک در خطوط دوغاب از بین خواهد رفت.

در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین انواع آجر کف در رنگها و ابعاد متنوع با بهترین کیفیت تولید می شود. برای خرید انواع آجر نما نسوز و اطلاع از قیمت آجر ، با دفتر مرکزی کارخانه در اصفهان و یا نمایندگی های فروش در تهران و کیش تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *