انتخاب بهترین مصالح ساختمانی

انتخاب بهترین مصالح ساختمانی

شناخت ویژگی های مصالح ساختمانی کمک می کند تا بر اساس موقعیت و شرایط، بهترین انتخاب مصالح ساختمانی را داشته باشیم. در نتیجه در ساخت بنا، سرعت اجرای بیشتر در کنار کیفیت بهتر فراهم می شود. در ايران موسسه استاندارد تحقيقات صنایع، با اعمال شرایط خاص در محیط آزمايشگاهی، ویژگی هایی را اعلام نموده که بر اساس آنها مصالح ساختمانی با کیفیت مشخص می شوند. برای بررسی ویژگی های مصالح و مقایسه آنها باید آیتم های زیر را در نظر گرفت.

خواص فيزيكی

ویژگی های ظاهری: ابعاد، جرم، حجم، چگالی و تخلخل

تاثیرات آب و رطوبت: قابليت جذب آب، میزان عدم نفوذ آب، مقاومت در برابر يخبندان، تعرق، مقاومت در برابر تغيير رطوبت محيط، ضريب نرمی، ضريب خشک شدن

میزان واکنش در برابر حرارت: میزان ظرفيت حرارتی، مقاومت در برابر آتش، ، مقاومت در برابر متلاشی شدن، ضريب هدايت حرارت، جذب و انتشار حرارت در سطوح، ضريب انبساط و انقباض در حرارت

 تاثيرات نور، صوت و الكتريسيته: تاثیرات نور بر مصالح( جذب، انعکاس و عبور نور)، تاثير صوت بر مصالح (انعكاس، جذب، ارتعاش، صوت ضربه‌ای، صوت هوايی)، تاثيرات الكتريسيته بر مصالح.

خواص شيميايی

خواص شیمیایی شامل توانايی مصالح در مقابله با اثر اسيدها، گازها، محلول‌های نمكی وگازها می باشد. علاوه بر آن دوام آنها در برابر این عوامل باید مورد برسی قرار گیرد.

خواص مكانيكی

مقاومت: مقاومت مصالح، همان میزان توانايی برای مقابله با فروپاشی، ناشی از فشار بار می باشد.

سختی: مقاومت مصالح در برابر خراش اجسام سخت تر است.

تغيير شكل مكانيكی: مصالح بايد توانايی تحمل وزن خود و بارهای وارده را بدون ايجاد خطر و هيچ‌گونه تغيير شكلی كه موجب كاهش كارايی ساختار و يا بد نما شدن آنها گردد داشته باشند.

خواص كاربردی مصالح

برای انتخاب مصالح باید نسبت به شرایط، به خواص کاربردی آنها نیز توجه داشت. در زمان انتخاب متریال های ساخت، باید خواص کاربردی که شامل ابعاد و وزن مصالح در هر بسته و میزان جاگیری آنها در وسایل نقلیه را در نظر گرفت. تا برنامه ریزی های لازم برای حمل و نقل، همچنین زمان نصب تعیین شد. و در صورت مقایرت با شرایط مصالح دیگری جایگزین گردد.

خواص ظاهری برای طراحی

در انتخاب مصالح ساختمانی، توجه به مسائل زيباشناسی، فرهنگی، بومی و حتی شخصی، سبب می شود تا در بین مصالحی که در یک بنا انتخاب می شوند هم‌نشينی مناسبی ایجاد گردد.

انتخاب مصالح ساختمانی بر مبنای هزينه‌ها و مسائل اقتصادی

انتخاب بهترین مصالح ساختمانی

هنگام برسی مسائل اقتصادی پروژه، باید 2 آیتم را در نظر گرفت.

1) هزینه های مرحله ساخت و اجرا که باید براساس قیمت های روز تخمین زده شود.

2) مرحله نگهداری ساختمان، معمولا چندین سال پس از ساخت نیاز به تعمییر و نگهداری بنا خواهد بود.

معماران و مهندسین باید از اول مصالحی را انتخاب نمایند که به راحتی تعمییر و یا تعوض گردد و هزینه های نگه داری ساختمان به حداقل رسد. البته انتخاب مصالح با کیفیت، مدت زمان بهره‌وری اقتصادی ساختمان را بیشتر خواهد کرد و این امر در گذر زمان مقرون به صرفه تر خواهد بود.


برای انتخاب بهترین و با کیفیت ترین انواع آجر نما، کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، همراه مناسبی برای شما خواهد بود.ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *