آجر نما

معیارهای طبقه بندی انواع آجر نما

آجر یکی از مصالح ساختمانی می باشد که کاربردهای فراوانی در بخشهای ساختمانی و غیر ساختمانی دارد. به همین دلیل این عنصر مفید در انواع مختلف تولید می شود و برای تقسیم بندی انواع آجر نما معیارهای گوناگونی در نظر گرفته می شود.

 روش تولید آجر

آجرها بطور کلی در دو روش سنتی و مدرن تولید می شوند. در روش سنتی بصورت دستی و با فشار تولید انجام می شود و در روش مدرن و اتومایتک، آجر نما ها در ماشینهای تمام اتوماتیک تولید می شوند.

جنس انواع آجر

جنس آجر می تواند لعابی، سفالی (ایتال)، نسوز و ماسه آهکی باشد.

ظاهر آجرها

آجر ها بنا به کاربردشان در ظاهرهای متفاوتی تولید می شود که عبارتند از: آجر توپر، آجر توخالی، آجر سوراخ دار، آجر متخلخل و دراشکال هندسی مختلف

رنگ آجر نما

امروزه آجر ها در رنگهای مختلف با کد رنگ های متنوعی تولید می شوند. آجر نما ها در دسته های رنگ سفید، قهوه ای، طوسی، گلبهی و قرمز تولید می شوند ولی در هر دسته کد رنگ های متنوعی را شامل می شوند. و این گونه طیف وسیعی از رنگها را در بر می گیرند.

انواع آجر در گذر زمان

آجر نظامی، آجر ختایی، آجر تخت (چهار گوش ایرانی)، آجر شکری

انواع آجر نسوز

آجر نسوز آلومینیومی، آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر نسوز اکسید کروم، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز قلیایی

نوع پخت آجر

یکی از معیار های طبقه بندی آجر ها نسبت قرار گرفتن آنها در معرض آتش کوره می باشد. در این طبقه بندی آجر ها به دسته های آجر جوش، سبز، گبهی، سفید، ابلق، قرمز، خام پخته تقسیم می شوند.

کاربرد انواع  آجر

 •  تزیینی: از آنجا که آجر ها مصالحی ویژه نما کاری و زیبا سازی می باشند در انواع: آجر واکوب و آبمال، آجر پیش بر، آجر مهری، آجر تراش، آجر قالبی و تراش، آجر آبساب موجود می باشند.
 •  آجر ها در ساخت و ساز: بر اساس شیوه کاربرد آجر در ساختمان آجر ها در انواع زنجاب کردن، قواره­بری، رگ­چینی، گل­اندازی، گره­سازی، آجرهای تزئینی (مهری)، آجرکاری رنگی، خوون چینی، فخرومدین، هشت وگیر، آبشاری، بادبزنی، معقلی (مخلوط کاشی و آجر) تولید می شوند.
 •  کاربرد در ساختمان: آجر هایی که در ساخت ساختمان بکار می روند آجر مهندسی (توپر، سوراخ­دار) می باشند و آجر نما که برای نما کاری استفاده می شوند آجر نما (متعارف، پلاکی) هستند. علاوه بر این دو نوع یک دسته از آجرها که استحکام بسیار بالایی دارند، به آجر توکار (باربر، غیر باربر) معروف می باشند.

کیفیت آجر

زمانیکه آجر ها مطابق با کیفیت آنها سنجیده می شوند در سه دسته آجر درجه یک، آجر درجه دو و آجر درجه سه قرار می گیرند.

آجر نما

آجر هایی که برای نما کاری ساختمان بکار می روند، شامل آجر شاموتی، پلاک، رستیک، حصیری، کرکره­ای، لعابی، نسوز می باشند.

مواد اولیه آجر

آجر ها بر اساس مواد اولیه شان نیز دسته بندی می شوند و دسته آجرهای غیر رسی که شامل آجر ماسه آهکی و آجر سیمانی (بتنی) می باشد را تشکیل می دهند.

ابعاد آجر

آجر نیمه (یک دوم آجر از طول)، چارک یا کلوک (یک چهارم آجر از طول)، سه قدسی (سه چهارم از طول)، قلمدانی (یک دوم آجر از عرض) و….
این ابعاد برای محاسبه تعداد آجر مورد نیاز در ساخت بسیار مفید می باشند. معمولا برای تخمین آجر مورد نیاز در هر بخش از دو فرمول زیر استفاده می شود. البته شایان ذکر است که این محاسبات، به صورت تقریبی می باشد و از آنها، برای برآورد تعداد انواع آجر سفال، بلوک، تیغه سفالی سقفی و دیواری استفاده می شود.

 • فرمول اول:
  طول آجر × (ارتفاع آجر + 1.5) = مساحت آجر و ملات
  (مساحت آجر و ملات) / (10.000) = تعداد در هر مترمربع
  جمع کل طول دیوارها × ارتفاع دیوار × تعداد در هر مترمربع = تعداد آجر یا سفال
 • فرمول دوم:
  ضخامت دیوار × ارتفاع × طول = حجم دیوار
  حجم دیوار × 0.8 = حجم آجر
  (حجم یک آجر یا سفال) / (حجم آجر) = تعداد آجر یا سفال

برای آگاهی از قیمت و انواع آجر با دفتر کارخانه تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه

 • jmrGsYEPFhvJ

  enJlKXWDTbtO

  • نسرین سعادت

   thanks you for visiting site

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *