کاربرد آجر نما

کاربرد آجر نما در معماری ایران زمین

از دیرباز معماری، ریشه در فرهنگ، تمدن و دین مردم داشته است. این سبک معماری همواره در خانه ها، چایخانه ها، مساجد و حتی مراکز خرید دیده می شود. ولی در سالهای اخیر معماران و طراحان میل به تکرار معماری های اصیل تاریخ کهن ایران را دارند. بطوری که در قلب پروژه های اخیر، تاریخ و تمدن ایرانیان مشاهده می شود. آنها با کاربرد آجر نما در فضاها و اشکال هندسی به بهترین شکل به نمایش گذاشته می شود. این روند معماری معاصر ایرانی، نوید بخش یافتن جایگاهی در شأن ایران زمین در آینده را خواهد داد.

آجر نما در ساختمان های ایرانی

تهران به عنوان مرکز طراحی و ساخت در ایران می باشد. ولیکن بازاندیشی در نقش هنر و نمادگرایی در معماری، در اماکن و ساختمان های تمام شهر های ایران به چشم می خورد. بیشتر بناهایی که در شهرهای بزرگ تهران و اصفهان می باشد. با کاربرد نمای آجر نما است. قسمت عظیمی از کشور ما را از خاک، ماسه و سنگ است. خاکی که در طول تاریخ همیشه در خدمت مردم ایران زمین بوده. بنابر این بدیهیست که آجرها انتخاب اصلی در نما کاری ساختمان باشند.

در تمام این ساختمان ها از در دسترس ترین مصالح ساختمانی، یعنی آجر استفاده می شود.

معماری معاصر ایران

به تازگی با موجی از پروژه های جدید با نمای آجری در ایران مواجه هستیم. که همراه با تحقیقات زیبایی شناختی و با تکنیک های معمول ساخت و ساز در سراسر ایران ساخت شد.

کاربرد انواع آجر نما در سراسر دنیا

این ساختمان، یک آپارتمان 5 طبقه، 10 واحدی است. و در منطقه ای با طبقه اجتماعی متوسط، ​​در تهران است. نمای این ساختمان با فرم سه بعدی طراحی شد تا سطحی عمیق در نمای بیرونی ساختمان ایجاد شود. و سرانجام در  نمای آجری این ساختمان با سایه های بافت آجری و عناصر “نور و سایه، ساختاری چشمنواز ایجاد شد.

کاربرد آجر نما

از سوی دیگر هنر اجرای آجر نما در شهر اصفهان با تاريخی متمایز و درخشان، الگویی قدرتمند در معماری سراسر جهان می باشد. ولی علی رغم حضور معماران خوش ذوق و هنرمند در این خطه، پیشرفت موثری در عرصه ی معماری معاصر در آن شاهد نبوده ايم. نهادينه كردن الگوهای هنرمندانه ی آجر كاری اصفهان می تواند پيش زمينه ای برای نگاه نوين در معماری شهرها باشد.

در معمارى نوین، فرم تابع عملكرد است و در معمارى گذشته فرم تابع اقليم بوده است. در واقع در اقليم سرد، گرم و خشك يا مرطوب، نقشه ساختمان، مصالح ساختمانی و جزئیات اجرایی آن به گونه اى‌ انتخاب و طراحى مى شده كه از اقليم و شرایط محیطی حداكثر استفاده صورت گيرد و آسايش انسان در آن اقليم با حداقل مصرف انرژى حاصل شود.

پس وقت آنست که نبوغ و ذوق و هنر ذاتی معماران و هنرمندان با معماری گذشته انجین گردد و آثاری درخشان، کارآمد و ماندگار با آجر برای آیندگان این مرزو وبوم خلق گردد.

در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین، انواع آجر نما با بهترین کیفیت تولید می گردد و در بناهای متعددی در سراسر ایران شاهد اجرای آجر نما شهرزاد هستیم. 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.