کاربرد آجر نما

آجر به آجر معماری ایران زمین

معماری در ایران از دیرباز ریشه در فرهنگ  و تمدن و دین مردم داشته است. این سبک معماری در خانه ها، چایخانه ها، مساجد و حتی مراکز خرید از گذشته تا به امروز دیده می شود. ولی نکته قابل توجه آن است که در سالهای اخیر معمارا ن و طراحان میل به بازگشت به معماری های گذشته و ورق زدن تاریخ کهن ایران را دارند. بطوری که در قلب پروژه های اخیر، تاریخ و تمدن گذشته ایرانیان مشاهده می شود. و با کاربرد آجر در آنها، فضاها و اشکال هندسی به بهترین شکل به نمایش گذاشته می شود. این روند معماری معاصر ایرانی، نوید بخش یافتن جایگاهی در شأن ایران زمین در آینده را خواهد داد.

کاربرد آجر نما در ساختمان های ایرانی

با اینکه تهران به عنوان مرکز طراحی و ساخت در ایران شناخته شده است ولی بازاندیشی در نقش هنر و نمادگرایی در معماری، در اماکن و ساختمان های تمام شهر های ایران به چشم می خورد.

در تمام این ساختمان ها از در دسترس ترین مصالح ساختمانی، تهیه شده از خاک رس فلات مرکزی، یعنی آجر استفاده شده است.

بیشتر بناهایی که در شهرهای بزرگ تهران و اصفهان دیده می شود با کاربرد آجر نما ساخته شده است. آجرها انتخاب می شوند زیرا قسمت اعظم کشور ما را خاک، ماسه و سنگ پوشانده است، خاکی که در طول تاریخ همیشه در خدمت مردم ایران زمین بوده است.

معماری معاصر ایران

به تازگی با موجی از پروژه های جدید با نمای آجری در ایران مواجه هستیم که همراه با تحقیقات زیبایی شناختی و با تکنیک های معمول ساخت و ساز در سراسر ایران ساخته شده اند.

کاربرد آجر نمابطور مثال این ساختمان، یک آپارتمان 5 طبقه، 10 واحدی است. که در منطقه ای با طبقه اجتماعی متوسط، ​​در تهران واقع شده است. نمای این ساختمان با فرم سه بعدی طراحی شد تا سطحی عمیق در نمای بیرونی ساختمان ایجاد شود. در طراحی این ساختمان، سطح باید یک تکه و بدون برش باشد و با استفاده از اوریگامی و با تا زدن سطح دو بعدی شکل گرفت. و حجم سه بعدی با کاربرد آجر نما به دست آمد. در  نمای آجری این ساختمان با عناصر “نور و سایه ساختاری ایجاد شده که در آن سایه های بافت آجری همپوشانی داشته باشد.

نمونه محصولات کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *