نمای آجری

خانه ای شیک تر و بهینه تر؛ با  نمای آجری مشبک

آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است، اما این امر بدان معنا نیست که برای ساختمان های امروزی محبوبیت کمتری دارد. این عنصر اصلی ساختمان، همیشه با طبیعت سازگار بوده و برای تولید آن نیاز به انواع مواد شیمیایی سمی نمی باشد. از این رو همواره یک گزینه عالی در میان مصالح ساختمانی می باشد. آجرهای امروزی با اولین آجرهایی که در 7000 سال قبل از میلاد، از گل پخته و در آفتاب ساخته می شد، فاصله زیادی دارند. که بسیار فراتر از چیزیست که سازندگان اولیه می‌توانستند تصور کنند. . در دنیای مدرن امروزی، آجر در طرح‌ها، رنگ ها و ابعاد مختلف برای کاربرد های گوناگون، تولید می شود. یکی از کاربردهای امروزی آجر، استفاده از آن به عنوان نمای ساختمان می باشد. در برخی از پروژه های ساختمانی معماران برای خلق طرح های مبتکرانه از نمای آجری در طرح های مشبک استفاده می کنند.

نمای آجری

استفاده بهینه از نور خورشید

زمانی که از نمای آجری مشبک در ساختمان استفاده می شود، می توان از نور خورشید در تمام روز بهره مند شد. معمولا در ساختمان های کوچک و بسیار تاریک، نمای آجری مشبک، سبب استفاده بهینه از نور خورشید خواهد شد و فضایی بزرگ تر با نور مناسب ایجاد می گردد.

ایجاد جریان هوا

در مناطق گرمسیری استفاده از نمای آجری مشبک، اجازه انتقال هوای بیشتر را می دهد.  در عین حال دیوارهای داخلی ساختمان، مانع ورود نور شدید خورشید می گردد، و سبب حفظ حریم خصوصی خواهد شد.

تغییر نور روز، تغییر رنگ

در یک پروژه ساختمانی در ویتنام، برای مقاومت در برابر آب و هوای شدید منطقه، از لانه موریانه الهام گرفته شد. این خانه بر اساس لانه موریانه، دارای یک فضای بزرگ و مشترک در مرکز و چندین فضای خصوصی در خارج از منطقه اصلی، طراحی شده است. در این ساختمان مصالح اصلی از انواع آجر می باشد. نمای آجری مشبک لایه بیرونی به خنک‌تر شدن خانه در هوای گرم کمک می‌کنند و حتی می‌توانند رطوبت داخل را تعدیل کنند. در این ساختمان از تکنیک ساخت دوجداره (ترکیبی از یک دیوار بیرونی از آجر نما و یک دیوار شیشه ای داخلی با قاب آلومینیومی) استفاده شد. در این تکنیک، با جابه‌جایی نور در طول روز و عبور آن از میان آجر ها و شیشه ها ، رنگ‌های متفاوتی دیده می شود و محیطی جذاب و چشمنواز خلق گشته.

مقرون به صرفه و سریع

نمای آجری مشبک برای ساختمان‌های تجاری نیز بسیار مفید است. ترکیب نماهای آجری و عناصر فلزی پیش ساخته، ساخت و ساز را مقرون به صرفه خواهد کرد . علاوه بر آن اجرای آن بسیار ساده تر و سریعتر انجام می شود. این سبک، سبکی ایمن برای ساختمان سازی می باشد. که مانع از ورود نور شدید خورشید می شود.

ایجاد طرح های متنوع

با نمای آجری مشبک، طراحان می توانند نماهای داخلی و بیرونی جذابتر و جدیدتری را ارائه دهند. و با استفاده از بافتهای مشبک برای نما کاری طرح های خلاقانه تری، در ساختمان ها دیده شود.

انواع آجرنمای با کیفیت، در کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *