نمای آجری

نمای آجری ساختمان

آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است، اما این امر بدان معنا نیست که برای ساختمان های امروزی محبوبیت کمتری دارد. این عنصر اصلی ساختمان، همیشه با طبیعت سازگار بوده و برای تولید آن نیاز به انواع مواد شیمیایی سمی نمی باشد. از این رو همواره یک گزینه عالی در میان مصالح ساختمانی می باشد. آجرهای امروزی با آجر هایی که 7000 سال قبل از میلاد، از گل بود و در آفتاب خشک می شد. فاصله زیادی دارند. در دنیای مدرن امروزی، بهترین آجر نمای ساختمان در طرح‌ها، رنگ ها و ابعاد مختلف برای کاربرد های گوناگون، تولید می شود.

استفاده بهینه از نور خورشید

در برخی از پروژه های ساختمانی، معماران برای خلق طرح های مبتکرانه از نمای آجری در طرح های مشبک استفاده می کنند.

زمانی که از نمای مشبک در ساختمان استفاده می شود، می توان از نور خورشید در تمام روز بهره مند شد. معمولا در ساختمان های کوچک و بسیار تاریک، نمای آجری مشبک، سبب استفاده بهینه از نور خورشید خواهد شد و فضایی بزرگ تر با نور مناسب ایجاد می گردد.

ایجاد جریان هوا

در مناطق گرمسیری استفاده از نمای آجری مشبک، اجازه انتقال هوای بیشتر را می دهد. در عین حال دیوارهای داخلی ساختمان، مانع ورود نور شدید خورشید می گردد، و گرما تعدیل خواهد شد. از سوی دیگر سبب حفظ حریم خصوصی خواهد شد.

سایه روشن در نمای آجری

در یک پروژه ساختمانی در ویتنام، برای مقاومت در برابر آب و هوای شدید منطقه، از لانه موریانه الهام گرفته شد. این خانه بر اساس لانه موریانه، دارای یک فضای بزرگ و مشترک در مرکز و چندین فضای خصوصی در خارج از منطقه اصلی، طراحی شد. در این ساختمان مصالح اصلی از انواع آجر نما می باشد. در این ساختمان از تکنیک ساخت دوجداره (ترکیبی از یک دیوار بیرونی از آجر نما و یک دیوار شیشه ای داخلی با قاب آلومینیومی) استفاده شد. نمای آجری مشبک لایه بیرونی، به خنک‌تر شدن خانه در هوای گرم کمک می‌کنند و حتی می‌تواند رطوبت داخل را تعدیل کند. در این تکنیک، با جابه‌جایی نور در طول روز و عبور آن از میان آجر ها و شیشه ها ، رنگ‌های متفاوتی ایجاد می شود. و در داخل ساختمان نیز فضایی جذاب و چشمنواز ایجاد می گردد.

اجرایی سریع نمای آجری

نمای آجری مشبک برای ساختمان‌های تجاری نیز بسیار مفید است. نمای آجری مشبک سبب کاهش هزینه های ساخت و ساز می گردد. علاوه بر آن اجرای آن بسیار ساده تر و سریعتر انجام می شود.

اجرای طرح های متنوع

با نمای مشبک، طراحان می توانند نماهای داخلی و بیرونی جذابتر و جدیدتری را ارائه دهند.

معماران و طراحان با وجود تنوع بالای انواع آجر برای نما کاری طرح های بسیار متنوع و کار آمدی را ارائه می دهند. و با اجرای آنها اثری ماندگار خلق خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *