آجر نسوز شهرزاد اصفهان

آجر نسوز؛ بهترین متریال عایق حرارت

آجر نسوز، یکی از انواع آجرهاست که از مواد سرامیکی نسوز تشکیل شده. این نمونه آجر نما در دیواره کوره های صنعتی، فایرباکس ها، نمای بیرونی ساختمان و در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. به طور کلی این آجر برای مقاومت در برابر درجه حرارت بالا ساخته شده، اما معمولاً دارای رسانایی حرارتی پایین برای بهره وری انرژی بالا است.

آجرهای نسوز می‌توانند گرمای بیش از حد را بدون ذوب یا همجوشی حفظ کنند. این نمونه آجر معمولاً شامل دی اکسید سیلیکون و اکسید آلومینیوم است. به طور کلی، انواع آجر نسوز در کاربردهایی با تنش‌های مکانیکی، شیمیایی یا حرارتی شدید، مانند داخل کوره‌ها دماهای بالا هستند، استفاده می‌شوند

مطابق آمار سالانه حدود 4000 نفر در ایالات متحده در آتش سوزی ساختمان های مسکونی جان خود را از دست می دهند. و در اکثر موارد آتش سوزی در زمان خواب ساکنان خانه رخ می دهد، و دود انسانها را به خوابی عمیق می کشاند. ساختمانهایی که با مصالح نسوز از جمله آجر نسوز ساخته شده، می توانند از وقوع چنین فجایع جبران ناپذیری، جلوگیری کنند.

آجر نسوز

انواع آجر نسوز

به طور کلی سه نوع آجر نسوز وجود دارد.

  1. آجرهای نسوز اسیدی

–  نسوز معمولی

– سیلیس

–  گانستر

  1. آجر های نسوز پایه

– منیزیت

– دولومیت

– بوکسیت

  1. آجرهای نسوز خنثی

–  کرومیت

– کربوراندوم

–  کروم منیزیت

– ستون فقرات

– فورستریت

آجر نسوز اسیدی

آجر نسوز اسیدی در برابر اسید مقاوم است. بطور کلی این نمونه آجر نسوز برای مقاومت در برابر اقدامات اسیدی مواد شیمیایی یا آب و هوا استفاده می شود. معمولاً آجر نسوز معمولی ایجاد شده از خاک رس طبیعی، به خوبی آجر اسیدی است. اما اگر مقاومت اسیدی اضافی نیاز باشد، مقدار بیشتری سیلیس به خاک رس نسوز اضافه می‌شود. این مقدار ممکن است تا 97 درصد اضافه گردد. البته باید توجه داشت که آجرهای اسیدی در دماهای زیاد برای مدت طولانی می سوزند.

آجر نسوز معمولی

آجرنسوز معمولی از خاک رس نسوز طبیعی با مخلوطی از ماسه و خاک رس خرد شده تولید می شود. این شامل 50-75٪ سیلیس و 20-40٪ آلومینا با ماده شار زیر 10٪ است. این نمونه  آجر را می توان به عنوان پوشش نسوز اسیدی با کیفیت خوب برای کوره ها استفاده کرد. که تا 1600 درجه مقاومت می کند.

آجر سیلیس

آجر سیلیس حاوی 95 درصد سیلیس است. این ماده از ماسه سنگ یا کوارتزیت با افزودن 2 تا 3 درصد آهک به عنوان ماده اتصال دهنده و شار تولید می شود. برای پوشش اسیدی کوره‌های تولید شیشه، برای دیوارها و قوس‌های کوره‌های ذوب مس، کوره‌های فولادی اجاق باز پایه این نمونه آجر بسیار مناسب است. زیرا مقاومت آن تا 2000 درجه می باشد.

آجر گانستر

آجرهای گانیستری از دسته سیلیسی سنگ گانیستری تولید می شوند. این سنگ شامل 85 درصد سیلیس و 10 درصد رس با افزودن 2 درصد مانند است. آجر در دمای عالی 2100 درجه سانتیگراد بسیار سخت، فشرده و سفت است.

آجر نسوز پایه

ویژگی اصلی آجرنسوز پایه مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت شیمیایی می باشد. این نمونه آجر حاوی مقدار زیادی منیزیم هستند. و مقادیری از آهک هم به عنوان ماده اتصال دهنده در آنها استفاده می شود.

آجر منیزیت

آجر منیزیت شامل خاک رس نسوز، 85٪ اکسید منیزیم، 3-5٪ اکسید آهن، و تعادل آهک و آلومینا است. این آجر به عنوان پوشش اصلی کوره ها مورد استفاده قرار می گرفت. و تا دمای 1800 – 2100 درجه مقاومت می کند.

آجر دولومیت

آجر دولومیت از خاک رس نسوزی که حاوی درصد بالایی از دولومیت است، تولید می شود. از سرپانتین هم برای افزایش قدرت آنها استفاده می شود. از آنجا که مقاوت آجر دولومیت 1400 تا 1600 درجه می باشد، جایگزینی مقرون به صرفه، به جای آجر منیزیم، در پوشش کوره ها می باشد.

آجر بوکسیت

آجر بوکسیتی را می توان از خاک رس نسوز شامل 86 درصد بوکسیت تولید کرد. و مقاومت آن تا 1600 درجه می باشد.

آجرنسوز خنثی

این نمونه آجر نسوز برای اهداف آستر اسیدی و بازی مطلوب هستند. آنها مقاومت خوبی در برابر بخارهای اسیدی و همچنین اثرات خورنده دارند. آجرهای خنثی ترکیبی از آجر آلومینا و آجر کرومیت هستند. آجرهای آلومینا بالا شامل آلومینا در مقادیر زیاد هستند در حالی که آجرهای کرومیت شامل کروم، اکسید آهن، سیلیس، بوکسیت و سنگ آهن به نسبت های مختلف می باشند. از این نمون آجر برای جداسازی لایه های اسیدی و بازی یک کوره استفاده می شود تا نتوانند با یکدیگر واکنش نشان دهند.

آجر کرومیت

آجر کرومیت از خاک رس نسوزی تهیه می شود که شامل 50 درصد سنگ آهن کروم، 30 درصد اکسید آهن (اکسید آهن) و 20 درصد بوکسیت با سیلیس ریز است. و تا دمای 2000 درجه مقاومت می کند.

کربوراندوم

کربوراندوم یک نوع منحصر به فرد از آجرهای نسوز طبیعی است. این آجر را می توان از خاک رسی که شامل درصد بیشتری از کاربید سیلیکون است، تهیه کرد. این نمونه آجر کربوراندوم تا دمای 1900 درجه مقاومت دارد و در کوره های برقی استفاده می شود.

 کروم منیزیت

آجرکروم مگنزیتی از مخلوط کروم و منیزیت ایجاد شده است.

آجر ستون فقرات

آجرستون فقرات از مخلوطی از آلومینا و منیزیم به نسبت های قابل مقایسه تولید می شوند.

آجر فورستریت

آجرهای فوستریت از ماده معدنی اکسید سیلیکون منیزیم (2MgO SiO2) تولید می شوند.

دیوارهای خانه چگونه از شما محافظت می کنند؟

مسئله این نیست که آیا با مصالح نسوز جلوی آتش‌سوزی گرفته می شود؟ مسئله اصلی زمان است.
ساخت و ساز با انواع مصالح مقاوم در برابر آتش، سبب کند شدن فرایند آتش سوزی خواهد شد و این گونه فرصتی ارزشمند به ساکنان خواهد داد. تا اجازه فرار پیدا کنند. از این رو انتخاب آجر نسوز با کیفیت از الویتهای ساختمان های امروزی محسوب می شود.
در واقع هر چه زمان تاثیر گذاری آتش بر ساختار مواد بیشتر باشد، فرایند آتش‌سوزی به آرامی در ساختمان اثر می‌گذارد و به ساکنان زمان زیادی برای فرار و به امدادگران فرصت رسیدن به صحنه را می‌دهد.
بنابراین مدت زمانی که آتش بر توانایی‌های ساختاری مصالح نسوز تأثیر می‌گذارد، آیتمی کلیدی برای رتبه بندی مواد می باشد.

آجر نسوز

آجر جزء محبوبترین مصالح ساختمانی است که در گذر زمان همراه با علم با تکامل بسیار زیادی همراه بوده. از گذشته تا به امروز مقاوم ترین ساختمان ها، از آجر بود و ما یاد گرفتیم که باید خانه خود را از آجر بسازیم. و امروزه می بینیم که این آجر های سرسخت و مقاوم در برابر آتش نیز مقاومند.
آجرها در دل کوره های آتش پدید می آیند، و به عنوان بهترین مصالح ساختمانی برای حفاظت در برابر آتش معرفی می شوند.

میزان مقاومت آجر نسوز

یک دیوار متشکل از آجر نسوز و ملات، می تواند 4-1 ساعت در برابر آتش مقاومت داشته باشد. این در حالیست که میزان مقاومت آجر نسوز به تنهایی بیشتر می باشد.
اگرچه آجر نسوز یک عایق حرارت بسیار عالی می باشد. ولیکن ویژگی های دیگر آن از جمله عایق رطوبت، قیمت آجر نسوز، سهولت نصب آن سبب شد تا در تصمیم گیری های انبوه سازان و معماران برای ساخت یک ساختمان با انرژی کارآمد، انواع آجر در الویت قرار گیرد.

برای خرید انواع آجر نما از کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین در اصفهان و یا نمایندگی های فروش در تهران و کیش تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *