ویژگی آجر نما

بررسی ویژگی های آجر نما

تمام ویژگی های آجر نما، به مواد اولیه و فرایند تولید آن بستگی دارد. اکثر تولید کنندگان آجر نما، برای تولید آجر نمای مرغوب، از انواع خاک رس استفاده می کنند.از سوی دیگر برای تولید آجر نمای یکنواخت، باید تغییرات ناشی از پردازش محددو گردد. و این امر مهم تنها با کنترل کیفیت در طول فرآیند تولید آجر نما امکان پذیر می گردد.

از مهمترین ویژگی هایی که برای این متریال محبوب می توان نام برد، عبارتند از:

1) دوام آجر نما

2) رنگ های متنوع در آجر نما

3) بافت های گوناگون آجر نما

4) ابعاد آجر نما

5) مقاومت فشار پذیری و جذب

دوام

دوام آجر به میزان همجوشی مواد اولیه و انجماد جزئی که در حین پخت رخ می دهد، بستگی دارد. زیرا مقاومت فشار و مقادیر جذب نیز با دمای پخت، این خواص، با ضریب اشباع همراه است.

در حال حاضر به عنوان پیش بینی کننده دوام در مشخصات آجر در نظر گرفته می شود. با این حال، به دلیل تفاوت در مواد خام و روش های ساخت، مجموعه ای واحد از مقادیر مقاومت فشاری و جذب به طور قابل اعتمادی درجه شلیک را نشان نمی دهد.

رنگ آجر نما

با کنترل ترکیب شیمیایی، دمای پخت و روش پخت می توان رنگهای متنوع آجر نما را ایجاد کرد. از بین تمام اکسیدهایی که در خاک رس یافت می شوند، آهن بیشترین تأثیر را بر رنگ  آجر دارد. در کنار این عوامل باید در نظر داشت که خاک رس حاوی آهن، به هر شکلی که در معرض اکسید کننده قرار گیرد، سایه ای از رنگ قرمز در آن ایجاد می گردد. در صورتیکه مواد اولیه و روش تولید کاملا یکسان باشد، رنگ های تیره آجر نما  در پخت با دمای بالاتر  پدید می آیند و  مقادیر جذب کمتر و مقادیر مقاومت فشاری بالاتر را با خود بهمراه خواهند داشت. ولی در انواع آجر نما با مواد اولیه مختلف، رابطه مستقیمی بین رنگ و مقاومت فشار و جذب وجود ندارد.

بافت آجر نما

 • سطح آجر نما دارای بافت صاف، شنی و یا لعابدار سیقلی می باشد. این بافت توسط قالب ها شکل گیری آجر نما ایجاد می شود.
 • بافت صاف؛ این نوع بافت آجر نما ناشی از فشار اعمال شده توسط قالب فولادی به خاک رس در فرآیند اکستروژن می باشد.
 • برای تولید بافت های دیگر، باید قالب برداشته شود و با استفاده از وسایلی که برش می دهند، خراش می دهند، غلت می زنند، برس می زنند و … بافت های متنوع آجر را خلق کرد.
 • استفاده از خاک رس ریز آسیاب شده یا مواد رنگی  بروی سطح آجر نما، روش دیگری برای ایجاد بافت می باشد که در برخی از کارخانه های تولید آجر نما بکار می رود.
 • آجر نما لعابدار؛ دو نوع لعاب وجود دارد. تک شلیک و دو شلیک. لعاب های تک پخت قبل یا بعد از خشک شدن روی آجر اسپری می شوند و سپس در کوره در دمای پخت معمولی آجر پخته می شود.لعاب دوجداره برای به دست آوردن رنگ هایی که در دماهای بالاتر تولید نمی شوند استفاده می شود. چنین لعابی بعد از پخت آجر اعمال می شود. ابتدا بدنه پخته و خنک شده است، سپس در دمای کمتر از 1800 درجه فارنهایت (982 درجه سانتیگراد) دوباره پخته می شود. لعاب ها در طیف گسترده ای از رنگ ها و بازتاب ها وجود دارد. ولیکن لعاب ها در برابر آب و بخار آب غیر قابل نفوذ هستند.

ابعاد آجر نما

انواع آجر نما در ابعاد مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید می شود. ولی از آنجایی که رس ها در حین خشک کردن و پختن منقبض می شوند، در فرآیند شکل گیری برای رسیدن به اندازه مورد نظر آجر، هم انقباض خشک شدن و هم انقباض پخت برای رس های مختلف که معمولاً در حال ریزش هستند، متفاوت است و این تلورانس را باید در نظر گرفت.

 • انقباض خشک شدن: 2 تا 4 درصد
 • انقباض شلیک: 2.5 تا 4 درصد

هنگامی که طیف گسترده ای از رنگ مورد نظر است، برخی تغییرات بین اندازه واحدهای تاریک و روشن اجتناب ناپذیر است. برای تولید انواع آجر نما با رنگ و ابعاد یکنواخت، تولید کنندگان آجر نما، عوامل موثر در انقباض را کنترل می کنند. ولیکن نهایتا به دلیل تغییرات معمولی در مواد اولیه و تغییرات دما در کوره ها، یکنواختی مطلق غیرممکن است.

مقاومت فشاری و جذب

هم مقاومت فشاری و هم جذب تحت تأثیر خواص خاک رس، روش ساخت و درجه شلیک است. مقاومت فشاری به خاک رس و روش ساخت بستگی دارد و مقادیر جذب با دمای پخت مرتبط است. اگرچه قدرت جذب و فشار را می توان با روش های ساخت و پخت کنترل کرد، اما این خواص تا حد زیادی به خواص مواد اولیه بستگی دارد.

کارخانه آجر نما شهرزاد ایران زمین با انتخاب بهترین مواد اولیه و کنترل کیفی در تمام مراحل تولید، انواع آجر نما را با رعایت استاندارهای جهانی تولید می نماید.

10 دیدگاه

 • MatthewWorce

  Купить удостоверение на найте об завершении вуза в Нижний Новгород по специальсности Хлораторщик по приготовлению двухлористого олова c водяными знаками.
  https://diplomtop.org/

 • ChristinaKi

  Hеllо аll, guysǃ Ι knоw, my mеѕѕage mау be too speсifіс,
  But mу ѕiѕter found nice mаn here and theу marrіed, sо how about me?ǃ 🙂
  Ι аm 26 years old, Сhristina, frоm Ukrаіnе, I knоw Εnglіѕh аnd Germаn languageѕ also
  Аnd… Ι hаvе sрeсіfіc dіѕeаѕe, nаmеd nymphоmаnia. Whо knоw whаt is thіs, can underѕtand mе (better tо ѕаy it іmmеdіаtеlу)
  Аh уеs, I cоok vеrу tаstyǃ аnd Ι lоvе nоt оnly cоok ;))
  Ιm rеal girl, not рroѕtіtutе, аnd loоking for ѕeriouѕ аnd hot relatіonshір…
  Αnуway, уоu сan fіnd my prоfіlе herе: http://bacvyalicanvers.tk/user/23152/

 • PatrickCop

  курсы программистов 1с спб Квитке https://norse.net.ru/sozdanie-kontenta/cinema-4d

  яю:C@AK

 • EdwardLease

  https://about-company-review.ru/ – отзывы по компаниям Molinos из раздела создание сайта программирование в Ростов-на-Дону.

  • نسرین سعادت

   Спасибо, посмотрю этот сайт

 • Alberttip

  https://brand-review.ru/ – отзывы по компаниям WEBSHOP из раздела продвижение контента яндекс директ в Новошахтинск.

  • نسرین سعادت

   л, тр фхадн

 • ChesterBoR

  электро штабелеры для склада
  https://elektroshtabeler-kupit.ru

 • Robinnurry

  самоходный штабелер
  https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru

  • نسرین سعادت

   I will introduce your site to other friends. Good luck

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *