انواع آجر

معرفی انواع آجر

آجر لعابی

آجر لعابی، از انواع آجر نما نسوز می باشد. ويژگی های اين نوع آجر عبارتند از: محافظت ساختمان در برابر رطوبت، فرسايش مواد شيميايی و همچنين مقاومت در برابر تغييرات آب و هوا می باشد. اين نوع آجر نما در ابعاد گوناگون در رنگهای آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای و لاجوردی موجود می باشد. آجر لعابی معمولا در طراحی های سنتی بکار می رود و کاربرد آن در هم در دکوراسيون داخلی و هم در نمای بيرونی ساختمان می باشد. شايان ذکر است که قيمت آجر لعابی به مراتب بيشتر از انواع آجر معمولی می باشد.

انواع آجر نما

آجر سفالی

از ديگر انواع آجر، آجر سفالی می باشد. اين نوع آجر در کوره های سفال پزی، پخت می شود و وزن بسيار کمی دارد. اين ويژگی آجر سفالی سبب بالا بردن سرعت ساخت وساز می گردد. آجر سفالی علاوه بر پايداری بالا، در برابر گرما و صوت عايق می باشد. نکته قابل توجه در آجر سفالی، آن است که در اين آجر١٠ سوراخ با قطر ۵ ١ وجود دارد که سبب قفل شدن ميلگرد در آنها می شود و اين امر باعث مقاوت ساختمان در برابر زلزله می گردد.
از آنجا که آجر سفالی شبيه بلوک های سوراخ دار می باشد، در تيغه های جدا کننده و ديوارهای غير باربر مورد استفاده قرار می گيرد. شايان ذکر است که قيمت آجر سفالی به مراتب کمتر از انواع آجر می باشد.

انواع آجرآجر سنتی ( فشاری)

از پر کاربرد ترين انواع آجر، در ساختمان سازی آجر سنتی می باشد. اين نوع آجر به صورت دستی خشت زنی می شود و در کوره پخت می شود. آجر سنتی ۵/٢ کيلوگرمی دارای مقاومت فشار بالايی می باشد. از اين رو در مرحله سفت کاری ساختمان در ديوارهای باربر، طاق های ضربی و تيغه های جدا کننده آجر سنتی(فشاری) از دیگر انواع آجر کار بیشتری دارد.

کاربرد آجر سنتی

برای پی ريزی ساختمان از آجر ماسه آهکی استفاده می شود که از سيليکات کلسيم ساخته می شود .در نتيجه مقاوت فشار بالايی در اين نوع آجر پديد می آيد. به همين خاطر معماران در ساخت ديوارهای حائل و حمال از آجر ماسه آهکی استفاده می کنند. ابعاد و شکل يکنواخت اين نوع آجر ميزان پرتی مصالح را کم کرده و به ساخت سرعت و سهولت می بخشد. آجر ماسه آهکی در برابر گر ما و سرما عايق می باشد علاوه بر آن رنگدانه هايی در آن وجود دارد که ظاهر زيبا و رنگهای متنوعی برای آن ايجاد کرده است.

برای آگاهی از قیمت و انواع آجر با دفتر کارخانه تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *